| Brinzan_Denis_1996 a întrebat:

cine ma poate ajuta? de ce nu imi mai boot-eaza unitatea CD-ul cu windows? tin sa anunt ca am umblat in bios si ca CD-ul cu windows merge pe alt PC si ca PC-ul meu citeste Cd-uri si DvD-uri. ajutati-ma.Dau Funda! sau cine stie cum sa modific corect in BioS? ca nu stiu daca am facut bine!

Răspuns Câştigător
| robertpaul a răspuns:

Poate cd-ul tau cu windows nu e bootabil sau e stricat etc? sau poate cd writer-ul tau nu mai citeste bine. oricum nu e nimic sigur pana nu tatonezi variante.vezi ca si cd-writer-ul si hard disk-urile au in spate langa mufa de conectare niste jump-eri.cauta pe net despre asta.vezi cum trebuie conectati pe spate sa iti vada ca primar hd-ul si apoi cd -writer-ul. poate sa fie si problema cum a fost la mine ca placa de baza sa nu mai accepte hardisk-ul pe sata si cd-writer-ul pe ide.treb sa fie ori amandoua pe sata ori pe ide.eu am schimbat cd-writer-ul care-l aveam pe ide si mi-am luat pe sata si am rezlvat problema.

3 răspunsuri:
| robertpaul a răspuns:

Cand porneste bios-ul, apesi tasta del, apoi intri in bios si cauti sa selectezi sa citeasca prima data de pe cd-ul tau, apoi de pe hd, apoi apesi f10 salveaza si trebuie sa-ti booteze de pe cd.la next restart.

| Brinzan_Denis_1996 explică (pentru robertpaul):

Ok mersi...o sa incerc si revin cu raspuns

| Brinzan_Denis_1996 explică (pentru robertpaul):

Frate stii care e treaba. am facut cum mi-ai zis tu, am tot schimbat intre hard disk alea ca am 4. e hardisk 0 hardisk 1 hardiks 2 si hardisk 3! am umblat la ele de ma doare capu. si fi atent ca mi-l boteaza de fapt partial.imi apare liniuta aia sus in stanga si apoi nu-mi mai apare nimic de parca nu l-ar citi. oare o fi de la CD-Rw meu? de fapt nu cred ca unele CD cu jocuri le Citeste.si CD cu windows e bun ca l-am instalat pe un Laptop.

| robertpaul a răspuns (pentru Brinzan_Denis_1996):

Poate cd-ul tau cu windows nu e bootabil sau e stricat etc? sau poate cd writer-ul tau nu mai citeste bine. oricum nu e nimic sigur pana nu tatonezi variante.vezi ca si cd-writer-ul si hard disk-urile au in spate langa mufa de conectare niste jump-eri.cauta pe net despre asta.vezi cum trebuie conectati pe spate sa iti vada ca primar hd-ul si apoi cd -writer-ul. poate sa fie si problema cum a fost la mine ca placa de baza sa nu mai accepte hardisk-ul pe sata si cd-writer-ul pe ide.treb sa fie ori amandoua pe sata ori pe ide.eu am schimbat cd-writer-ul care-l aveam pe ide si mi-am luat pe sata si am rezlvat problema.