| TecT a întrebat:

Salut, cine se pricepe la calculatoare sa-mi zica si mie ceva, deci mi s-a rupt clama aia de la slotul de placa video unde bagi placa, clama aia pe care o tragi sa blochezi ramii, placa video etc. Daca s-a rupt aia mai merge slotul ala sau trebuie schimbata placa de baza?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Incearca placa pe alt sistem.
Daca acolo merge, inseamna ca e din cauza placii de baza. (a sigurantei care nu o mentine in pozitia corecta. Fara acea clema probabil placa se deplaseaza (foarte) putin din slot, datorita greutatii).

RAM-ul, HDD-ul/SSD-ul se exclud, daca sustii ca pe cea integrata merge.

Mai poate fi vorba despre sursa. Poate nu livreaza curent suficient/potrivit (asta se intampla de regula daca sursa e o chinezarie ieftina, dar cum nu cunoastem detalii, am punctat-o aici).
Proband pe alt sistem, elimini partial si necunoscuta asta, (daca eventual nici acolo placa nu functioneaza).

4 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Nu, poti sa stai cu mana si sa apesi continuu cat merge calculatorul

dude, fac misto pentru ca pui in aceeasi oala o singura clama cu placa video, ramii siiiii ETC.

| TecT explică (pentru Zuzu1991):

Eu am dat un exemplu, oricum merge si fara clama aia, dar am o problema la placa video si nu stiu ce are ca imi zice no signal si pe placa integrata merge.

| TecT explică (pentru NLS):

Se exclude si sursa, este buna, o sa incerc placa video pe alt sistem maine, probabil de vina este placa de baza.

| NLS a răspuns (pentru TecT):

Incearca placa pe alt sistem.
Daca acolo merge, inseamna ca e din cauza placii de baza. (a sigurantei care nu o mentine in pozitia corecta. Fara acea clema probabil placa se deplaseaza (foarte) putin din slot, datorita greutatii).

RAM-ul, HDD-ul/SSD-ul se exclud, daca sustii ca pe cea integrata merge.

Mai poate fi vorba despre sursa. Poate nu livreaza curent suficient/potrivit (asta se intampla de regula daca sursa e o chinezarie ieftina, dar cum nu cunoastem detalii, am punctat-o aici).
Proband pe alt sistem, elimini partial si necunoscuta asta, (daca eventual nici acolo placa nu functioneaza).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clama e de plastic, nu influenteaza cu nimic electronic ci doar mecanic (fixare si contact bun)
Daca iti functioneaza si nu cade chiar si cu clema rupta, atunci stai calm.