| literallythesamebruh a întrebat:

Salut! Credeți că niște difuzoare auto de 16.5cm s-ar potrivi la o boxă portabilă care are difuzoare de același diametru? Sau am nevoie de ceva în plus?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt cateva criterii care trebuie TOATE respectate:
1. Marimea fizica si prinderea de fixare trebuie sa potriveasca in cutie
2. Puterea (W) a difuzoarelor trebuie sa fie mai mare sau egal cu cele originale (din boxa portabila).
3. Impedanta (Ohmi) trebuie sa fie egala sau mai mare cu cele originale, din boxa

Trebuie sa stii ca, inlocuind difuzoarele originale cu altele nu vei avea putere mai mare de sunet.
Boxele sunt optimizate din fabrica, in urma unei proiectari riguroase.

| Frank51 a răspuns:

Se potrivesc, dar este posibil să aibă o formă diferită la prindere și să nu încapă.

| literallythesamebruh explică (pentru Frank51):

Dacă aș folosi niște difuzoare mai mici împreună cu niște inele din acelea adaptoare ar merge?

| Frank51 a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Da, ar merge.

Dar de ce nu iei difuzoare de 16.5 cm normale? Nu auto. Alea încap perfect.

| literallythesamebruh explică (pentru Frank51):

Pentru că boxa mea are un amplificator 2x20w și doar cele auto au aceeași putere, normale nu prea am găsit.

| nicu991 a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Ce boxa ai mai exact?

| literallythesamebruh explică (pentru nicu991):

O chinezărie, dar se aude destul de bine. model: KTS-1133

| nicu991 a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Ai desfacut-o pana acum sa vezi cum sunt prinse difuzoarele si eventual cam ce loc e inauntru pentru eventualul upgrade?
Poti sa faci orice modificare, ambitie sa ai... letcon si hotglue.

Răspuns utilizator avertizat