| ThinkDifferent a întrebat:

Cum ar fi mai avantajos, sa imi fac un Pc din piese sau Gata facut? Problema ca e daca iau din pisese nu as putea sa il fac singur.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pe componente e mai avantajos. Atentie insa daca nu ai idee ce componente sa alegi sau alegi fara sa stii prea bine ca poti avea de la problrme mari de compatibilitate pana la probleme legate de stabilitate sau probleme legate de performanta cand componentele nu sunt alese 'echilibrat'. Acum avantaje vs dezavantaje.
De ce merita un pc gata asamblat? E mai usor de cumparat.
De ce merita un pc pe componente?
Stii exact ce cumperi. La cele gata asamblate nu ai idee ce sursa au, ce placa de baza au etc. Practic nu stii decat 3 lucruri de baza, gen hdd, ram, cpu si gpu uneori. Nu stii producatorul sau alte detalii. Exemplu? La cate pc-uri gata asamblate imi poti spune tu ce producator si ce model e placa de baza, sursa, producator placa video, producator si model ram, producator si model ram etc.
Alt avantaj, garantia. La un pc gata asamblat ai garantie 2 ani. La un pc pe componente ai garantie variabila, in functir de componenta. Spre exemplu:
Procesor:3 ani de obicei.
Placa de baza:2 sau 3 ani
Ram: de la 5 ani pana la garantie pe viata.
Placa video:2 sau 3 ani
Sursa:de la 1 an la 5 si 7 ani in cazul celor scumpe.
Hdd: 2-5 ani
Si tot asa.
Alt avantaj: posibilitatile de upgrade. Aici sunt 2 cazuri. Cazul 1: in cazul in care ai cumparat un sistem gata asamblat de la un brand nepopular, cand vrei sa faci upgrade, deschizi carcasa si adio garantie ca ai rupt acel sigiliu. Si atunci vezi ce placa de baza e si eventual daca ai ce sloturi vrei(pci-uri).
Mai este un caz, si mai nasol. Daca vrei sa faci upgrade, deschizi carcasa si adio garantia. Insa asta e cazul sistemelor gata asamblate gen PC Acer unitate centrala de 1500 lei. Fie vezi ca acea carcasa e ciudata si nu iti incap componentele, fie ca placa de baza nu iti permite, deoarece acestia adesea folosesc componente 'unice' ce nu prea permit upgrade-ul.
Plus ca sursele sunt de obicei puse la 'limita'. Daca vrei un upgrade, trebuie sa cumperi si alta sursa si tot asa. La un sistem pe componente, garantia ramane daca faci un upgrade si stiind ca poate ai sa faci un upgrade vreodata, stii ce componente sa alegi, ce sursa eventual si tot asa, prin urmare nu ai surprize.
Alt avantaj: stabilitatea. Alegand un pc pe componente sau de obicei cand e facut dr cineva care stie, nu pune spre exemplu sursa de 50 lei. Alegand componentr cu o calitate ok, durata de viata a pc-ului e marita(desigur ca daca ai ghinion sa crape ceva, asta e). Plus ca tot de sursa, o sursa buna iti poate salva pl-ul in cazul unor fluctuatii de curent sau alte probleme de acest gen.
Un ultim avantaj, performanta. Stiind exact ce vrei de la pc-ul ala si alegand componentrle potrivite, obtii maxim-ul de performanta de la acel pc. Nu ca in cazul a 90% din sistemele gata asamblate care au cate un nume gen xtrem gaming v100 si ele au niste placi video de abia rulezi gta san andreas ca sa nu zic altceva...

Iar daca asamblarea te sperie, sunt magazine gen pcgarage, mediadot etc, care cu 50 lei iti asambleaza componentele inainte de a le trimite daca nu vrei sa le asamblezi tu.

| ThinkDifferent explică (pentru sltlp):

Mersi de raspuns. As vrea sa il iau prin piese dar nu prea stiu cum sa le aleg adica sa nu fac vreo pozna, adica sa nu iau ceva care nu e compatibil.

| sltlp a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Te ajut eu cu o cofiguratie daca vrei. Spune cand vrei sa cumperi, cam ce buget ai si la ce vrei sa folosesti sistemul.

| ThinkDifferent explică (pentru sltlp):

Pai as vrea sa il iau cam peste o luna, buget 2300 lei (sau 2400), il iau pentru gaming dar nu cum ar fi Gta 5 sau Batelfield 4, sa ruleze jocuri decente, Euro Truck Simulator 2 daca ar merge.

| sltlp a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Eu ma gandesc la asa ceva: http://bit.ly/1ySPVHP desigur ca se pot face ajustari. la pcgarage poti bifa(iti faci cont, apesi la wishlist pe adauga produsele selectate in cos) si poti bifa ca vrei asamblare, alegi asamblare standard, si le asambleaza ei, insa cu ce componente is acolo.
Cum spuneam, se poate ajusta. Adica, daca vrei, se pot micsora capabilitatile de gaming(ca sa incapa un procesor i5, dar o placa video mai slaba) sau tot asa, capacitati de gaming mai mici, dar de multitasking mai mari, inlocuind placa video cu ceva nitel mai slab, si upgrade de la 4 la 8gb.
Daca vrei, configurez alternativ pe amd.
Insa eu asa as pune din ce ai spus tu. Daca dai mai multe detalii, sau spui cum doresti, ajustez configuratia/fac alta.

| ThinkDifferent explică (pentru sltlp):

E bun Pc-ul, dar carcasa in poza mi se pare mica parca, nu stiu poate mi se pare. In rest daca sursa duce componentele e bun. Si un cooler cred ca ar mai trebui si ar fi ok cred. Crezi ca placa de baza este buna? Adica nu prea stiu detaliile ei si de asta interb.

| sltlp a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Carcasa e micuta, asa am ales-o eu big grin. Daca vrei, schimb cu un middletower.
2. sursa e ok, sistemul nu consuma decat cam 160-200W daca e full load, si sansele sa fie asa ceva is cam mici.
3. Cooler-ul e una. Cooler e gen ala de la procesor, care e inclus in pachet. Iar daca te referi la ventilatoare, nu e neaparata nevoie de altele deaorece nu e un sistem care sa necesite ventilare aditionala, deoarece componentele sunt destul de reci. Se pot adauga daca vrei, insa decat sa pui ventilatoare de 10 lei care sa iti dea dureri de cap de la zgomot, mai bine nu.
Placa de baza este ok. Am schimbat ca am vazut azi un model de la gigabyte cu 3 ani garantie(asrock-ul avea 2 ani garantie). Placile de baza au condensatori solizi(ambele alese) deci stabilitatea in timp era foarte ok(doar sa ai ghinion sa pice). Vrm-ul nu este unul de top, dar si pretul spune multe. Oricum, placa de baza suporta inclusiv procesoare i7, care cer un vrm zdravan, avand in vedere ca un i7 consuma cel putin dublu comparat cu un i3. Oricum, nu o sa fie probleme, ca is mult mai ok decat ce gasesti in 80% din sistemele gata asamblate.

| ThinkDifferent explică (pentru sltlp):

Daca este buna carcasa las-o. Ma gandesc daca voi face niste upgrade-uri la Pc sa nu aiba probleme, daca nu are este ok. Oricum mersi de sfaturi, am sa vad ce voi face happy

| ThinkDifferent explică (pentru sltlp):

O intrebare, cum pot face comanda la PcGarage, adica pot sa fac comanda sa vina acasa sau cum?

| sltlp a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Da. Deci ordinea e urmaotarea.
1. Faci cont.
Aici iti faci cont:
https://www.pcgarage.ro/autentificare/
2. Dupa ce iti faci cont, te autentifici in cont
3. Completezi in cont eventuale adrese.
4. Din acel link, ai acolo un buton jos: "adauga in cos produsele selectate".
Dupa, te redirectioneaza catre finalizarea comenzii(cosul de cumapraturi).
Jos verifici sa fie numele si adresa corecta. la modalitate de plata alegi cum doresti. Daca vrei sa fie plata integrala cand ajunge sistemul acasa la usa, alegi: " Ramburs, la livrare". Completezi telefonul si restul
Ai sa gasesti acolo"5. Comanda ta se califica pentru:". Bifezi ca vrei "Doresc asamblarea sistemului". Si alegi "Asamblare standard".
Jos de tot ai sa vezi pretul final cu tot cu transport, practic, cat trebuie sa platesti cand ajunge la usa.
In final, bifezi "Am citit si sunt de acord cu conditiile de utilizare", si daca apesi pe butonul verde "Lanseaza comanda" tot ce ai de facut e sa astepti. Ai sa primesti pe telefon mesaje cand o sa fie livrat. Poti sa vezi dupa statutul si progresul sistemului online. Sa ai in vedere ca fata de un sistem gata asamblat care e livrat in 1-2 zile, un sistem pe componente poate sa fie livrat in pana la o saptamana daca cei care furnizeaza componentele se misca mai lent(cei de unde iau ei componentele).

| ThinkDifferent explică (pentru sltlp):

As vrea sa ii schimb carcasa in MiddleTower ca poate la urmatoarele update-uri sa imi fie greu si un cooler poate o sa fie nevoie. Uite:http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1108182/, cred ca e bine, daca nu te rog sa imi spui sau poate imi dai altceva.

| sltlp a răspuns (pentru ThinkDifferent):

Carcasa aia e deja middletower.

| ThinkDifferent explică (pentru sltlp):

Pai ar fi buna?

| sltlp a răspuns (pentru ThinkDifferent):

De ce sa nu fie ok...

17 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Este mai avantajos sa il faci pe piese. Intr-un calculator gata facut este pusa poate o piesa mai buna si restul stifturi (porcarii). Nu-s un pusti si nu fac un calculator pentru jocuri dar si eu vreau sa imi fac unul pe piese. In privinta asamblatului le iei de la un singur magazin si ti-l fac ei... De exemplu de la evomag, au service-ul sus, la etajul I. Bafta!

| FFG454 a răspuns:

Mai avantajos ar fi sa-l cumperi bucata cu bucata pentru ca e mai ieftin si poate chiar mai performant decat unul gata facut. Dar trebuie sa cumperi procesor performant, placa video performanta, nu caramizi. Si poti sa spui unui prieten sau unui vecin care se pricepe la montat calculatoare sa te ajute.

| Skynox a răspuns:

Normal ca pe piese, ti le alegi tu. Cand iei un calculator il iei cu ceva mai... Neplacut pentru tine. Sau e bugetu prea mic. Asa cumperi toateee piesele de pe eMAG sau pcgarage, si ii contactezi pe cei de la pcgarage pentru asamblari, nu stiu cat iti ia sa ti-l faca. Sa ti-l monteze, pana in 50 lei.

| AlexiaStyles a răspuns:

Gata facut, e mai bine!