| andrei690 a întrebat:

Daca am 3 potentiometre si le inseriez, pentru a obtine puterea maxima a lor trebuie sa adun puterile fiecaruia sau nu functioneaza?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Faci un regulator electronic, nu folosesti potentiometre, pentru ca se incalzesc foarte puternic si se ard. Iar potentiometrele nu se leaga nici in serie nici in paralel pentru ca sunt rezistente variabile si in orice moment (cum rotesti butonul) vei avea o alta rezistenta totala a circuitului, ceea ce inseamna un alt curent si o alta putere pe care o disipa acel potentiometru. Sper ca ai inteles.
Sa nu faci vreo prostie, mai lucrezi si cu 220V.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Poate revii cu o explicatie mai concreta.

| andrei690 explică:

Desigur happy
Am o rezistenta de 250w si vreau sa i controlez temperatura. Dar am un potentiometru care suporta maxim 65w altul 100 si altul 70. Daca le inseriez puterea maxima va fi totalul puterilor sau nu functioneaza si se distrug potentiometrele?

| andrei690 explică:

Desigur, Multumesc!