| cozmalau a întrebat:

Pot lega in serie 2 condensatori pentru a putea obtine tensiunea care imi trebuie?
am nevoie la o punte redresoare de un filtru de minim 1000 microF pe 25v si vreau sa inseriez 2 condensatori :unul de 16v 2200 microF si unul de 10v de 1000 microF ca sa pot ajunge la 25v

2 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Sal. am cautat ceva timp raspunsul la intrebare ta, dar nu sunt sigur si mai bine tac decat sa spun o tampenie. in schimb am gasit ceva care cred ca ar putea sa te ajute: http://yo7kaj.oltenia.ro/TechnicalPages/Download.html#CondSerie

| Catalin_Alin_1991 a răspuns:

Da, ii poti lega, dar incearca sa gasesti 2 condensatori de aceeasi capacitate