| Bossdeanonim12 a întrebat:

Salut! Daca am o sursa de 450w, credeti ca poate tine un rtx 3060 cu un r5 5600, sua ceva similar? Vreau sa fac upgrade si nu stiu daca e nevoie sa schimb si sursa. Am vazut pareri si pareri, eu am facut un calcul si nu ar trece de 380w. Vreau si parerea voastra, multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Cate SSD-uri, HDD-uri ai in sistem, si cate ventilatoare?

Cand placa video nu va fi stresata la maxim, categoric sistemul va rula fara probleme.

In momentul in care te joci ceva pe high, ambele componente vor fi in load cel putin 75%, si consumul va tinde undeva la 380-390W.

Ce e insa mai important decat wattajul, este amperajul pe linia de 12V, de unde se alimenteaza procesorul si placa video.
Daca sursa ta nu are minim 26A pe railul de +12V (cumulat, daca are railul de +12V impartit in 2, (+12V1 si +12V2)... atunci nu ai sanse sa pastrezi sistemul in siguranta).

Uite aici si un calculator care iti indica amperajul, singurul din cate stiu eu.

https://outervision.com/power-supply-calculator

...si un calcul:
https://outervision.com/b/0eN1cC

Daca ai mai mult de 3 ventilatoare, sau vreo 4 unitati de stocare,
deja da cu virgula, as upgrada in acel caz sursa.
Mai ales daca ai obiceiul sa tii procesorul si placa video cat mai aproape de 100% load, in jocuri.
Daca sistemul se va opri din senin, vei sti de la ce e.

###Orice OC la CPU sau GPU sunt excluse.

| Bossdeanonim12 explică (pentru NLS):

Am un hddde 1tb si un ssd tot de 1tb. Ventilatoare nu sunt in prezent in pc, doar cel care scoate aerul afara, cel din spate. Probabil o sa schimb si carcasa si o sa se mai adauge 2 ventilatoare. Dar nu cred ca 2, 3 ventilatoare consuma mult...

| NLS a răspuns (pentru Bossdeanonim12):

1 HDD + 1 SSD + 3 ventilatoare pot consuma impreuna 25-28W

Din care ventilatoarele consuma 10W, si un SSD pe SATA, 3W (unul pe PCIex cu NVMe - 6W).
Deci HDD-urile consuma suficient incat sa iti faca probleme daca ai avea 2 sau 3 in sistem.
Noroc ca e doar unul.

| Bossdeanonim12 explică (pentru NLS):

Ms de raspuns! Mai am o singura intrebare, daca sa zicem ca pun prea mult pe o sursa si nu "duce" tot sistemul, ce se intampla, exista vreun risc sau efectiv se inchide la full load si gata?

| NLS a răspuns (pentru Bossdeanonim12):

Sistemul se opreste din senin, sau uneori, se restarteaza.
Nu se arde nimic, daca sursa nu face scurtcircuit, stai linistit.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Configuratoarele de pe net cam asa zic, ca iti este suficienta aceasta sursa de 450 W!

| VoidEternal a răspuns:

Eu zic sa nu îți complici viața. Găsești aici surse de 700w, branduri serioase, sub 200 de lei.

https://avansis.ro/componente-sh/componente-pc/surse-sh

Magazinul e de încredere cumpăr de la ei de 10 ani.

| KovacsB a răspuns:

Doar ca idee am demontat mai multe surse de Pc si am remarcat ca atat placa cat si componentele erau identice chiar daca afisau marci si puteri diferite, chiar si transformatoare de HF la sursele de 250W, 350W, 450W.
Ce vreau sa zic ca multe surse de 450W sunt de 250W rebotezate.
Meteahna chinezeasca adica.
Cauta o sursa de calitate.