| Fresh a întrebat:

Daca doresc sa achizitionez un procesor i5 sau i7 de pe un site precum olx (datorita pretului mai avantajos, chiar daca nu beneficiez de garantie sau altceva), de ce anume ar trebui sa tin cont atunci cand ma intalnesc cu vanzatorul? (adica la ce anume ar trebui sa ma uit sa stiu ca e original, ca nu e defect, ca este modelul precizat etc. ) Va multumesc pentru un eventual raspuns!

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ce procesoare accepta placa mama pe care vrei sa-l pui. Iar daca functioneaza nu-ti poti da seama decat dupa ce l-ai instalat in calculator, ai pornit calculatorul si rulezi un program de testare a procesoarelor.

| lpavel a răspuns:

Nu poti verifica nimic din pacate, chiar daca scrie ceva poate fi fals, contrafacut, deci trebuie sa mergi pe noroc sau pe incredere, cam asa sta treaba... Bafta oricum sa nu iei teapa happy

| blAster85 a răspuns:

Ar trebui sa ai ceva date de vanzator sa stii cine e macar cat despre cpu.cine stie in ce stare esi daca a avut overclock.nu te risca