| TwiSt1997 a întrebat:

Daca eu am placa de baza cu socket fm2+, imi va merge un procesor cu socket fm2? Si inca ceva. Daca am placa de baza pci-e 2.0, imi va merge o placa video pci-e 3.0?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Da si da.

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca vrei si raspunsul meu, Merge in ambele cazuri!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Procesorul merge pe placa de baza cu FM2+. Placa de baza mai noua il recunoste pe procesorul mai nou si au aceeasi constructie. Nu inteleg de ce cineva si-ar pune un procesor mai slab dar asta este!
2.Placa video va merge dar nu intotdeauna. Unele placi nu merg de loc. Daca totusi va functiona nu va merge la capacitate maxima fiind diferenta de rata de transfer mai mica la placa de baza de cat la placa video mai performanta.

| dannyel86 a răspuns:

Raspunsul la ambele intrebari pare a fi pozitiv. Am consultat forumuri care au pus aceleasi intrebari si se pare ca se potrivesc. Cineva spunea ca, daca fm2 nu s-ar fi potrivit pentru fm2+, l-ar fi numit fm3. Pentru a te convinge pe deplin, e bine sa intrebi la service-ul magazinului de unde vrei sa cumperi sau alte persoane specializate in domeniu.

| SouLIce a răspuns:

Uita-te pe site-ul producatorului placi de baza si vezi da procesorul pe care vrei sa il pui pe placa de baza este compatibil
placile video pci-e 3 sunt compatibile pe sloturi pci-e 2 si invers