| Xander112 a întrebat:

Daca se pricepe cineva la programarea placilor arduino, as vrea si eu niste sfaturi. Vreau sa-mi fac un fel de sistem care dupa 1, 2 minute dupa ce a primit un semnal, sa inchida curentul unui aparat electronic. Mai exact vreau ca dupa 1 minut de functionare a pompei, aceasta sa se inchida, iar cand presostatul declanseaza, timpul sa se reseteze si dupa 1 minut iar sa se inchida. Ma pricep la informatica, dar nu am mai lucrat cu arduino.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie un calculator Arduino unde este suficient un mic circuit electronic cu 2 tranzistoare sau un singur circuit integrat ("555").
Iar daca faci un asemenea circuit, cu usurinta poti urmari si existenta /lipsa apei.

| Xander112 explică (pentru Bula):

Suna interesant ce ai zis, doar ca nu stiu ce ar trebui sa cumpar. Un presostat care are functia de a detecta prezenta/lipsa apei costa peste 200 lei si nu vreau sa cheltui mai mult de aceasta suma. Daca vrei sa ma ajuti ma poti contacta la adresa de email: mbogdaniulian15@gmail.com

| Bula a răspuns (pentru Xander112):

Daca stii sa faci un circuit electronic simplu (2-3 tranzistoare, CI), atunci te pot ajuta cu mai multe scheme eletronice.

| Xander112 explică (pentru Bula):

Am mai facut circuite. As putea face daca am o schema.

| Bula a răspuns (pentru Xander112):

Am citit din nou ce ai scris si sunt nedumerit: ce presostat ai montat in instalatie?
In mod normal, o instalatie ca a ta se rezolva mult mai simplu, fara electronica si calculator de bord. big grin
Ar fi bine sa desenezi schema instalatiei si sa-l postezi undeva.

| Xander112 explică (pentru Bula):

Am facut un fel de schema, sper sa intelegi care e treaba. Nu prea le am cu desenul, dar mi-am dat toata silinta happy

| Xander112 explică (pentru Bula):

Aici ai linkul: https://imgur.com/BcyoQq2

| Bula a răspuns (pentru Xander112):

E putin cam confuz desenul, hai sa pun cateva intrebari:
1. Ai 2 fantani, cu cate o pompa in fiecare,?
2. Unde este primul presostat si ce rol are?
3. Motorul din beci are rolul de a mari presiunea de apa pentru casa? In acest caz unde este rezervorul intermediar de apa?

| Xander112 explică (pentru Bula):

1. Da, am doua fantani fiecare cu pompa ei.
2. Primul presostat este langa manometru (ambele sunt langa manometru, doar ca unul sus si unul jos)
3. Am desenat eu aiurea, ala e vasul de expansiune, adica rezervorul intermediar de apa.

Am facut si o filmare: https://youtu.be/1BMgAaAe99s

| Bula a răspuns (pentru Xander112):

Deci, cum vad, tu ai 2 modalitati de rezolvare:
1. Introducerea a inca unui presostat (presiune maxima admisa) care sa OPREASCA ambele pompe, deodata. In functie de contactele acelui presostat, ori trebuie sa treci comanda printr-un contact normal-inchis a presostatului, ori sa introduci un releu intermediar (care sa inverseze comanda).
2. Urmarirea electronica a nivelului apei minime si celei maxime din instalatie. Asta, in cazul tau, necesita amplasarea a 2 plutitoare sau senzori pentru cele doua nivele.

In ambele cazuri, mai ai nevoie si de o siguranta suplimentara, adica o iesire prea-plin al apei, in cazul ca pompele nu se deconecteaza. Pentru acesta, apa suplimentara se va scurge in canalizare. In acest caz, este indicat si amplasarea unui sistem de alarmare.

Modul de rezolvare cu releu de timp este arbitrar. Ai avea nevoie de timp reglabil, care trebuie corectat in functie de temperatura si mai ales in functie de debitul de apa din cele doua fantani, respectiv de consumul apei in locuinta.

Ca urmare, ceea mai indicata (si simpla) este varianta 1. , dar si varianta 2. este plauzibila.

| Xander112 explică (pentru Bula):

La asta cu presostatul m-am gandit si eu si cred ca pana la urma asa voi face. Voi inlocui cele doua presostate actuale cu unul singur, dar care are acea protectie.

| Bula a răspuns (pentru Xander112):

Un singur presostat nu rezolva problema.
Ce spui tu este un presostat dublu, in acelasi carcasa - dar protectie nu e indicata in acelasi capsula!
Mai mult, protectia trebuie sa aiba contact normal-deschis, prin care se trece comanda pentru AMBELE pompe. Acel contact se va deconecta cand presiunea atinge nivelul superior si va opri pompele.

Mai ai nevoie si de un presostat mecanic (reglat la o presiune putin mai mare) care se deschide daca presostatul electric se defecteaza si pompele nu se opresc. Acel presostat are rolul de "prea-plin" si lasa apa in canalizare, DOAR daca sistemul este defectat.
Sistem de control asemanator se poate face si cu plutitoare (contacte) care verifica nivelele de apa (in fantana si pe coloana din locuinta.

12 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Gasesti pe robofun.ro curs pentru Arduino. Sunt vreo 138 lectii la acest curs.