| Advvrt a întrebat:

Daca vreau sa cumpar un Iphone second hand, la ce ar trebui sa fiu atent? Ce defecte ar putea sa aiba de care sa nu imi dau seama?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Pe lângă defectele fizice, intri la setări la sănătatea bateriei și vezi ce procent are, acu depinde cât de „nou" vrei să iei telefonul. în principiu eu zic să nu iei cu sănătatea sub 90... poate chiar peste 95

iar important e să verfici codul IMEi, sunt multe siteuri pe google să te asigură că telefonul e legitim, original și nefurat de la cineva.

6 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Mufa de la incarcator defecta, bateria terminata (in sensul ca nu mai este buna si se descarca imediat), spate crapat (daca nu te uiti), una din camere sa fie doar de forma (specific replicilor). Cam astea la orice telefon, nu doar iphone.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi dacă camera frontală funcționează. ( nu poți ști ce defecte are, doar în cazul în care vânzătorul e de treabă și îți spune defectele )
Nu-ți lua second, mai bine strânge banii si ia-ți nou.

Până atunci citește câteva cărți.

| movi a răspuns:

Ar trebui sa fii atent sa nu fie fake ( de ex unele fake nu au app store ), la starea bateriei, sa functioneze camerele fata spate, sa si faca updateurile, mufa de incarcat, incaratorul sa fie original altfel poti avea problema la incarcare.

| Advvrt explică (pentru movi):

Legat de starea bateriei. E normal sa fie 100% sau e probabil sa ii fi schimbat bateria? Si daca da, e ok sa il cumpar cu bateria schimbata?

| movi a răspuns (pentru Advvrt):

Parerea mea e ca pentru un telefon care a mai fost folosit nu i in regula sa apara 100% si nu as recomanda sa il cumperi daca are bateria schimbata si implicit a fost desfacut.

| movi a răspuns (pentru Advvrt):

Depinde totusi si de cat de nou este telefonul si de cat de mult a fost folosit.