| Vavalau a întrebat:

Salut, de curand mi-am achizitionat un Canon 1200D nou, inainte de a-l cumpara m-am uitat pe Youtube sa vad rezolutia de filmare, mi-a placut si mi l-am cumparat.
Problema este ca dupa ce termin de filmat o anumita chestie pe dslr imi arata super ok iar cand il pun pe laptop rezolutia si/sau claritatea se strica, se vad pixelii, de ce? cum as putea sa remediez problema? Aparatul filmeaza full hd sau cel putin asa se lauda pe cutie si pe internet...

3 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Rezolutia si diagonala monitorului aparatului fiind mica, filmarea se vede perfect, chiar daca rezolutia de filmare e mai mica.
Pe laptop insa, daca se vad pixelii, banuiesc ca aparatul e setat sa filmeze pe o rezolutie mai mica si in consecinta pe ecranul laptopului se vor vedea pixelii.
Trebuie vazute setarile aparatului ca sa fie full HD (1920 x 1080) si atunci am convingerea ca se va vedea totul perfect.

| Vavalau explică (pentru LinxCont):

Rezolutia e setată pe 1920 x 1080... dar tot se vede urat...cel putin nu mi se pare a fi hd

| LinxCont a răspuns (pentru Vavalau):

Ar trebui sa se vada ca in testele de pe Youtube. Incearca sa pui o filmare pe Youtube sa vezi cum se vede. Poate depinde si de playerul din laptop. Ar trebui incercat vlc, mpc-home cinema.