| Cristinel_Cristi_1997 a întrebat:

Salut.de curand mi-am luat o placuta ram ddr1 512 mb 400mhz am bagat-o in slot, dar cand pornesc calculatorul in momentul cand trebuie sa booteze windowsul imi apare aceasta eroare ntfs.sys corrupted, am incercat sa reinstalez windowsul dar imi da alta eroare ohci1394.sys corrupted si nu il pot reinstala. daca schimb placuta cu cealalta pe care o aveam inainte nu mai imi da erorile astea.de la ce ar putea sa fie?

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Placuta de RAM este busita 100%. Exista programe cu care o poti testa, gen memtest (instaleaza pe un cd si buteaza de pe cd).

Banuiesc ca ai luat-o "ieftin" de pe net nu? Nu mai cumparati componente si device-uri sensibile de pe net...

Sper sa te ajute memtestul sa iti ofere un raspuns de care eu sunt sigur 99, 9% (din pacate).

2 răspunsuri:
| johnyxus a răspuns:

Vezi sa nu fie ram-ul in plus fata decat suporta placa de baza.

| Cristinel_Cristi_1997 explică (pentru johnyxus):

Placa suporta 2 gb, si am pus doar placuta asta de 512 singura si tot la fel face