| Micst a întrebat:

Deci am o problema aiurea. Acum 2 zile mi-am cumparat o tastatura noua, toate bune si frumoase pana am aprins PC, tastatura functioneaza dar nu mai functioneaza mouse acum. Tastatura are mufa prin usb iar mouse prin mufa rotunda. o fi asta problema? stiti voi vreo setare prin care sa pot folosi si usb si mufa rotunda in acelasi timp?
Chiar e nevoie sa imi cumpar alt mouse prin usb?

6 răspunsuri:
| IT4Ever a răspuns:

Vorbesti niste prostii de ma doare mintea mai citeste si tu un pic ca e vai si amar

| InspiratieDIY a răspuns (pentru IT4Ever):

Daca vorbesti cu mine, poate poti sa te si explici? Ce anume am vb prostii? Care parte, ca sunt tare corios sa aflu asta de la un specialist!

| InspiratieDIY a răspuns:

Sa ai grija sa bagi mouse-ul un mufa care trebuie. Nu ar trebui sa fie vreo legatura intre cele doua. Verifica mufa dupa care verifica daca sistemul detecteaza mouse-ul dupa ce verifici mufa (mufa rotunda are culoarea verde atat la mouse cat si pe calc sau cea de pe calc e jumatate verde jumatate mov, asta daca ai numai una comuna)
daca nu merge dupa acesti pasi, e posibil ca mouse-ul sau mufa de pe placa sa fie stricate.
O alta problema poate fi un conflict de driver. Tastatura noua a avut un cd de instalare? incearca sa conectezi tastatura veche, sa vezi daca asa merge mouse-ul. Daca da, incearca sa instalezi alt driver pentru tastatura cea noua.
Mult succes!

| Micst explică (pentru InspiratieDIY):

Nu am driver la tastatura cea noua, daca o bag pe cea veche, mouseul functioneaza, functioneaza si daca o scot si o bag pe cea noua, dar dupa un restart apare aceiasi problema, merge doar tastatura.
Am observat ca atunci cand nu merge mouse, nu mai apare nici un driver de mouse in setarile lui.

| InspiratieDIY a răspuns:

Cu tot respectul, ceea ce spui tu acolo nu e adevarat. Ambele mufe pot lucra linistite. Aici e vorba fie de un virus, fie de conflict de drivere. Recomandarea este sa caute driverele tastaturii pentru sistemul de operare ce il foloseste, pe site la producator.

| Micst explică:

Daca bag tastatura veche mouseul merge, apoi o scot pe cea veche si o bag pe cea prin usb, mouseul continua sa functioneze, dar dupa restart aceiasi problema. nu stiu de la ce sa fie.
Tastatura nu are un driver, se actualizeaza singura cand o introduc in USB