| DocXD a întrebat:

Salut.Detin un laptop Hp compaq presario cq57 cu configuratia : Procesor Dual core de 1.3, memorie ram 2 gb si o placa video ati radeon hd 6310. Ce windows sa folosesc ( Windows 7 x64 sau x86 ) si de ce?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

WIndows 7x86 îl recomand deoarece nu ai peste 3 Gb ram ceea ce ar depăși performațele suporate de arhitectura de 32 biți și deși ai un procesor ce suportă ambele arhitecturi x86-le s-ar comporta mai bine pe 2 gb ram.Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as recomanda Windows 98!

| Riderx1 a răspuns:

X86 inseamna 32 biti
-cel pe 32 cere 1GB ram si 16 GB liber pe hard.
-cel pe 64 cere 2GB ram si 20 GB liber pe hard...
32 sau 64, ai cerintele minime, poti sa faci pe care il vrei.

| Riderx1 a răspuns (pentru Riderx1):

X86 consuma mai putine resurse decat 64, dar poti sa il faci ca il suporta

| ionut2424 a răspuns:

Salut! windows x86 e bun pentru configuratia ta, ai cam putini rami pentru x64, si in plus x64 iti consuma mult mai multe resurse fata de x86. parerea mea e cel mai bun pentru tine win 7 x86.bafta

| AddUsspinred a răspuns:

Eu ti-as recomanda vista, insa ar merge si win x64 dar sa stii ca isi face multe updateuri si are nevoie de multe resurse asa ca dupa parerea mea o sa mearge mai greu pc-ul sau laptopul