| jack733 a întrebat:

Doresc sa imi fac un upgrade la pc.Procesorul meu actual este un dual core de 65W iar acum vreau sa il schimb cu un amd athlon x4 840 quad core care consuma tot 65W si de asemenea sa ii adaug o placa video geforce gt 710 de 30W.Problema este ca sursa care o am este una de 450w cu alimentare cpu pe 4 pini. credeti ca suporta configuratia?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Ca sa-ti poata spune cineva ce poti sa faci trebuie sa stim placa de baza pentru a sti ce socket ai.
2. Daca procesorul dual core este Intel nu-l vei putea inlocui nici cand cu un AMD.
3.Ar trebui sa stim denumirea sursei. Daca este o pocnitoare poate sa nu dea nici 50% din cat este scris pe ea (adica 225 W). Daca este una cu 80+ poate da peste 360W si atunci este Ok.
Eventual poti sa-ti faci un calcul aici: http://outervision.com/power-supply-calculator
http://www.bequiet.com/en/psucalculator
Mai sunt si altele dar atat deocamdata. Din link-urile trimise iti poti da seama cat de complexe trebuie sa fie cunostintele despre calculator ca sa poti aprecia puterea sursei.

| CPAElites a răspuns:

Placa Video e o pocnitoare.
"450w" Spune numele producatorului si modelul!

| dfeel a răspuns:

Considerand ca ai verificat deja compatibilitatea componentelor, strict ca putere consumata, sursa este ok, va tine sistemul n continuare.