| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Salut dragi prieteni..acum ceva vreme mi-a venit ideea sa-mi fac singur un pistol de lipit, toate bune si frumoase am dat jos vechiul secundar al transformatorului am pastrat primarul. Am bobinat pe secundar spire ca sa scot tensiunea de 6v pentru bec-ul lui. Transformatorul este apropriat de marimea celui original din pistolul romanesc de lipit. Intrebarea este cam ce diametru trebuie sa aiba bara de cupru din secundar si cam de cate spire este nevoie..Am citit pe niste forumuri ca trebuie sa scoata la iesire tensiunea de 0, 35v-1v si 250A parca? Deci ce diametru trebuie sa aiba bara de cupru si de cate spire este nevoie? Multumesc de interes. Funda+Vot. Numai bune. happy

6 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

1 spira de platbanda de cupru de 0.5 mm pe 0.25. Asa am eu la pistolul meu Radio Progres

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru danutzu96):

Te-asi ruga si eu un lucru. daca ai putea sa masori cu un aparat tensiunea la iesire dar cu ansa scoasa... happy

| danutzu96 a răspuns:

Nu am aparatul de masura acasa din pacate... dar ce ai scris tu acolo este valabil, trebuie sa ai sub 1 V

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru danutzu96):

Aha...mersi de sfat...si Paste Fericit.(e cam tarziu de spus)..mai astept sa vad daca se mai,, omoara,, cineva sa-mi raspunda la intrebare.laughing Sa fac rost de placbanda si ma bag la treaba cum sa-r zice laughing)

| danutzu96 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Nu cred ca mai raspunde nimenihee hee
Nu prea avem electronisit pe TPU
Spor la treaba!
Paste fericit si tie!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru danutzu96):

laughing) Asta e...laughing)