| alexalx1234 a întrebat:

E adevărat daca deblochez bootloader-ul si instalez un custom rom pe un Pocophone F1 nu pierd garanția?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

M-am documentat. Nu este legal sa o pierzi deoarece garantia se da pentru hardware, nu pentru software. Citeste aici: Legislaţia UE: Directiva 1999/44/EC
Legislaţia RO: Legea nr. 449/2003, republicata 2008, privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Garanția nu se află în soft, se află pe contractul de cumpărare. Dacă ți se strică un telefon, aia nu o să-și bage nasul să cerceteze. Se uită doar la seria telefonului si cea de pe hârtie.
Dacă faci un custom rom poți brickui telefonul, atunci garanția o să fie inutilă.

| Rd79 a răspuns:

In UE nu ar trebui sa pierzi garantia.

| panther2007 a răspuns:

Salut!
Întrebarea mea pentru tine este următoarea:
De ce ai dori să îți instalezi un custom rom pe un Xiaomi Pocophone F1?
Acum sa răspund și la întrebarea ta.
In mod normal cei de la Xiaomi permit sa deblochezi bootloader-ul dar teoretic și practic nimeni nu poate să îți spună exact acest lucru( excepția fiind cei care au telefoane Xiaomi cu bootloader-ul deblocat și au apelat la garanție)
Însă mulți dintre producători nu permit asta iar daca o faci duce automat la pierderea garanției exemplu Samsung