| SkenWell a întrebat:

Este normal la aceasta tastatura sa se stinga si sa se aprinda cateodata cand apas tastele Num Caps si posibil alte taste? https://altex.ro/......TASMG7519/
1.Am dat update la drivere placii de baza
2.Am schimbat slotul USB.
3.Am schimbat Windows-ul.
Alte idei?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe tastatura de baza standard sunt 3 Led-uri: NumLock, Caps Lock si Scroll Lock.
La o apasare al tastei cu acelasi nume, Led-ul se aprinde, iar la urmatoarea apasare se stinge.

Asa se poate incerca daca calulatorul "a inghetat": se apasa tasta NumLock de cateva ori, iar Led-ul trebuie sa se aprinda si sa se stinga la fiecare apasare. Daca nu face schimbarea, atunci calculatorul este blocat ("inghetat") si trebuie pornit din nou.

De asemenea, cele 3 Led-uri se aprind de doua ori la pornirea calculatorului: cand tastatura primeste curent si cand s-a terminat cu bine faza de auto-testare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inapoi la garantie/retur daca inca esti in primele 30 de zile dupa cumparare sau cit e perioada respectiva. NICIODATA nu mai cumpara nenorociri pe care scria Myria. Majoritatea covirsitoare a produselor Myria sunt niste catastrofe. Asta iti zic nu ca am eu ceva cu ei, ci fiindca stiu de la persoane care lucreaza la Media Galaxy ce rata de retur au pe alea si in ce hal pica. O tastatura mecanica decenta pleaca de pe la 300 RON. Tu ce credeai ca primesti de banii astia?

| SkenWell explică (pentru GabiDumitrescu):

Chestia cu restartul il am de cand am cumparat-o adica 2 luni dar am zis ca poate este de la calculatorul meu dar vad ca problema persista, iar la bani astia nu prea aveam de ales de la Altex doar Myria si Marvo, iar cu Marvo am avut probleme cu ei cu un mouse odata si am zis sa le dau o sansa celor de la Myria deoarece am vazut ca este destul de cumparata.Si nu vreau sa dau 300 pe o tastatura deocamdata pentru ca nu sunt cel mai bun gamer sau ceva, vreau ceva care sa fie mai ieftin dar macar sa reziste cat scrie pe garantie adica 2 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SkenWell):

O tastatura de 40-50 RON era suficienta. Si multe dintre ele tin mult si bine...

| ziftode a răspuns:

NU, orice tastatura ai avea
si daca se aprinde si stinge (si o tastatura normala, in mod normal are 1-3 leduri, si alea se aprind toate odata cand porneste calculatorul si apoi se sting) inseamna ca se deconnecteaza/reconnecteaza, asta inseamna ori un contact defect la mufa care intra in calculator, ori in cablu, ori alta piesa defecta (care "fileaza"), asa ca, daca e in garantie, mergi cu ea inapoi, mai ales ca vad ca e scumpa!

daca nu mergi si e cablu, in timp se v-a deconnecta de tot
daca e o piesa, in timp se v-a arde

insa deconnectarea/reconnectarea repetata o sa iti strice calculatorul mai devreme sau mai tarziu, sau cel putin mufa usb in care e infipta (e ca si cum ai scoate si reintroduce mufa, continuu)