| Like555 a întrebat:

Explicati mi si mie despre linux, poti sa instalezi un joc sau sa pui un document pe desktop si dupa sa l trimit pe gmail? Pot sa instalez aplicatii? Sau cum ca nu inteleg...

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Linux

Ca sa joci un joc sau sa instalezi o aplicatie trebuie ca acea aplicatie sa fie facuta pentru linux, la fel cum aplicatiile dezvoltate pentru linux nu merg pe windows.

Mai poti citi despre linux si aici:
https://ramonnastase.ro/blog/%F0%9F%92%BB-ce-este-linux-invata-linux-10/

| Lucian4 a răspuns:

Daca windowsul este o reprezentare grafica (GUI), ai icoane si pictograme, dai comenzi dand click pe ele. In linux dai o comanda doar scriind, este command-line interface (CLI) asemanator ca powershell sau Command prompt

| suntserios a răspuns (pentru Lucian4):

Ete na. Ubuntu are o interfata grafica mai usor de folosit ca orice windows

| Lucian4 a răspuns (pentru suntserios):

Da, sunt mai multe versiuni. M-am referit la software pentru. dezvoltare

| PainTech a răspuns:

"Poti sa instalezi un joc sau sa pui un document pe desktop"
Vezi ca jocurile de pe Windows nu merg pe Linux ( prea usor ). Sunt cateva jocuri disponibile si pe Linux. Daca vrei sa te joci mai bine ramai la Windows.

Document da, poti pune unde vrei, poti crea documente noi si asa mai departe. Inca ceva : Office (Word, Excel, PowePoint, etc.) nu sunt disponibile pe Linux. Exista LibreOffice care face cam aceeasi treaba dar e posibil sa existe probleme de compatibilitate intre cele doua.

Gmail nu are treaba, e aplicatie web. Orice lucru pe care il faci din browser merge pe orice calculator, indiferent de platforma.

"Pot sa instalez aplicatii?"
Da. Sunt aplicatii speciale pentru linux, alea de pe Windows nu merg asa usor.