| Gortland a întrebat:

Salut!
I-am dat cuiva parola de la un cont de Instagram pe care s-a conectat, iar mai apoi i-am dat și codul de verificare ca să-mi scoată numărul de telefon care era asociat cu contul, iar după m-a deconectat de pe el.
Întrebarea este: Poate avea acces la telefonul meu și sa-mi fure date folosindu-se de acel cod sau de acea parolă? Sau se poate conecta cumva la telefonul meu prin acel cont de Instagram? Poate sună ciudat, dar nu mă pricep la chestii d-astea. Vă rog ajutați-mă cu un răspuns!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, are accesul la toate datele tale personale si daca vrea ti le copie si le foloseste unde vrea el.

| Gortland explică (pentru Violleta2022):

Date personale cu ar fi? Deci poate avea acces la telefon prin acel cont de Insta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gortland):

Toate datele din buletin sunt date personale!
Numele si penumele, data nastreii, adresa ta, CNP-ul...

| Gortland explică (pentru Violleta2022):

Ok, dar cum poate avea acces la ele doar prin simplul fapt că îmi știe parola de la contul de Instagram? Aici nu îmi dau seama

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gortland):

Odata ce i-ai dat ID-ul si parola ta are acces la TOATE datele personale din contul tau, intrand la setari!

| Gortland explică (pentru Violleta2022):

Înțeleg, dar nu poate avea acces la telefonul meu prin acel cont, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gortland):

Poate avea acces doar la numarul de telefon, nu si la telefon, ca ala il ai tu
Partea cea mai grava este ca i-ai dat acces la toate datele personale: nume, adresa, data nasterii, care le poate folosii in scop fraudulos, ori sa faca alte conturi de pe care poate posta lucruri interzise

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu poate.

PS
De curiozitate...E o intrebare doar. happy
Tu ti-ai vândut contul de Insta?