| Nume2 a întrebat:

Imi tot cade netul, cand are el chef si trebuie sa dau restart la router ca sa isi revina. Ceva idei?

Răspuns Câştigător
| tr3ig a răspuns:

Nu cred ca este de la routher! ar fi multe probleme! trebuie sa o iei pas cu pas! in primul rand de la ce furnizor ai netul! trebuie sa incerci mai intai prin conexiunea directa sa vezi daca tot la fel face, daca face la fel atunci e problema de la ei

dupa trebuie sa incerci prin routher, daca acesta este cu wi-fi incearca mai intai conexiunea prin cablu si apoi wi-fi vezi care cum merge, daca face probleme atunci reseteaza routherul si refai configurarea, este posibil sa fie ceva probleme de la configurare, ip, port ceva blocat

vorbeste si cu vecinii si vezi cum le merge si lor, daca le merge bine atunci cheama un electrician care sa iti verifice reteaua electrica, este posibil sa ai fluctuatii de curent si fara sa iti dai seama sa iti stinga si aprinda foarte repede, in fractiune de secunda routherul si asta este unul din motivele pentru care nu iti merge netulwinking spor la treaba!

12 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Schimba routerul.

| Zaygon a răspuns:

Ce router, laptop si ce abonament de internet ai?

| Nume2 explică (pentru Zaygon):

IpTIME Pro 54G, Desktop, conexiune prin cablu de la ISP si tot prin cablu de la router la PC. La ce te referi prin abonament de internet?

| Zaygon a răspuns (pentru Nume2):

Cati mbps ai trecut in contract la download.

| Nume2 explică (pentru Zaygon):

Nu stiu cat am in contract dar pe factura scrie '' Internet 50 mb/s". Insa speedtest.net imi spune ca am 60 mb/s la download cu routerul si 70 mb/s fara el.

| Zaygon a răspuns (pentru Nume2):

Nu stiu ce provider de internet ai dar tind sa cred si mai mult ca sigur e de la router.

| Nume2 explică (pentru Zaygon):

Este un provider local, Akta. Am folosit ceva timp internetul fara router si nu am avut probleme, deci si eu ma gandesc ca tot el ar fi de vina.

| Zaygon a răspuns (pentru Nume2):

Cumpara-ti un router calumea ca pocnitorile astea nu-s de treaba.

| Lukasz a răspuns:

Asa am patit si eu,schimbi routeru-l,eu am acum TP-LINK si sunt multumit cu el,daca ai Tenda, zic sa schimbi, e de la router, poate fii si de la internet, nu stiu..si eu azi am avut probleme

| Zuupass a răspuns:

Daca stai pe wifi, ia ti un cablu, asa imi facea si mie, l am tras prin perete si asa nu am mai avut probleme

| FrateleRobert a răspuns:

Daca ai cumva router de la vreo firma de cablu de exemplu next gen, rds, poti sa suni la ei la firma si poti sa il inlocuiesti.De exemplu eu sunt la NextGen si daca vreau pot sa sun la ei sa mi-l schimbe daca nu sunt multumit de el.Dar daca ai router cumparat si ai garantia valabila pot sa te duci la locul de unde l-ai achizitionat si ti-l vor schimba dar daca nu ai garantie pot sa iti iei altul.

| Nume2 explică (pentru FrateleRobert):

Am router cumparat, garantia s-a dus. Acum incerc fara cablu sa vad daca mai sunt probleme insa mai am inca o problema, viteza mica de download, am undeva la 300.0 kb/s la download si aproximativ 1 mb/s la upload. Am facut un speed test si imi indica http://www.speedtest.net/result/5524609939.png iar cu routerul undeva la 60 mb/s la download si 40 mb/s la upload.