| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Salut.In seara asta eram pe Youtube si ascultam muzica, incercam un Subwoofer pe 15" in fine, dintr-o data muzica s-a oprit si calculatorul parca era intr-un mod de freeze sau ceva de genul.Nu puteai face nimic.Deci l-am lasat 1 minut si nimic nu puteam face.Nici Control+alt+delete nu mergea. Efectiv nimic.L-am stins de la sursa dupa care cand sa-l aprind.S-a aprins butonul de power o secunda, s-a auzit cum a plecat ventilatorul de la CPU si s-a stins, am mai incercat de cateva ori asa si nimic.Am scos cablul de alimentare l-am desfacut si am suflat putin praful am mai miscat de niste mufe si a pornit.Dar cand sa bag parola s-a blocat iar.L-am restartat si acum merge. Aveti idee de la ce poate sa fie? Am windows instalat pe SSD un kingstone de 240gb Sata(CPU i7 4770+8Gb ram+GPU Amd radeon r7 250 2gb+sursa 500w segotep)

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi aproape orice componenta a calculatorului.
Daca nu porneste nici ventilatorul de la sursa, atunci deconecteaza TOT de la sursa in afara placii de baza si incearca sa-l pornesti asa. Daca ventilatorul porneste (si cel putin un Led se aprinde), atunci unul din componentele deconectate este defect, scurtcircuitat. Daca ventilatorul sau nici un Led nu porneste, atunci sursa sau placa de baza, eventual butonul de pornire nu functioneaza. In acest caz, verifica intai conectarea butonului de pornire (pentru moment poti incerca inlocuirea cu butonul Reset, pentru incercare), dupa care incearca sa schimbi sursa de alimentare. Daca nici asa nu porneste, atunci ramane doar placa de baza /procesorul de schimbat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu cred ca nu este sursa din moment ce a pornit si cateva secunde, el intra in protectie ca tu cu subwooferul ai ars ceva prin el, poate fi placa video sau hardul dus, trebuie sa il duci in servis doar ei pot spune concret ce anume ai distrus in unitate, clar sursa nu este dusă.

| 4ndr33y a răspuns:

De la memoria RAM sau de la sursa.
Scrie in start "Windows memory diagnostic" si porneste programul sugerat.
Selecteaza prima optiune si lasa-l sa verifice, vezi ca dureaza ceva in functie de capacitate.
Este posibil ca de la vibratii, RAMul sa nu mai faca contact bine in slot.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru 4ndr33y):

Acum nu se mai aprinde deloc.Am o filmare daca vrei sa vezi cum face.Nu stiu unde as putea sa ti o trimit

| 4ndr33y a răspuns (pentru Voicu_Toma_2000):

Poti sa o pui pe Youtube si sa setezi privacy la "unlisted" sau nelistat si numai cei care au linkul o pot vedea.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru Voicu_Toma_2000):

Am scos Ramii placa video si le am suflat putin.La procesor nu am umblat ca nu mai am pasta termoconductoare sa ii pun.Dar oricum e pusa recent.Am suflat putin si in sloturile de ram si la placa video si nimic.Tot la fel face

| 4ndr33y a răspuns:

Deconecteaza-i cablul de alimentare si scoate-i bateria de pe placa de baza (asta daca nu stii sa folosesti jumper pentru resetare BIOS)
Tine apasat butonul de power pentru 30 sec
Apoi insereaza bateria inapoi, ai grija la polaritate, cum o scoti, asa s-o bagi.
Baga cablul de alimentare inapoi si incearca-l sa-l pornesti.
Daca nu merge e ori placa de baza, ori sursa, trebuie luate prin eliminare.

| Voicu_Toma_2000 explică (pentru 4ndr33y):

M-am gandit si eu sa scot bateria de la bios.Si faza cu restarea de bios.Doar cu bateria merge.Am incercat sa intru in bios si nimic. Efectiv nu mergea nimic.Parca nu intra curent in el.Probabil sursa este.Are vreo 9 ani in spate