| geoorgee7 a întrebat:

Salut, intrebare doar pentru cei care se ocupa cu asa ceva, nu ma intereseaza opiniile oamenilor care au vazut ceva pe net. As vrea sa-mi achizitionez un aparat de fotografiat pentru incepatori second hand. Ma gandeam la un Nikon D3300 am inteles de la unii ca este bun pentru un incepator. Am vazut si unele mirrorlessuri dar sincer nu m-am interesat inca care este diferenta dintre DSLR si Mirrrorless gen Panasonic DMC GX80. Ce ar trebui sa aleg? (nu neaparat dintre acestea 2)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nikon recomand si eu, mai ales daca vrei sa faci ceva cu el.
Dar verifica cate declansari are.
Altfel nu merita cumparat nici un body SH.
Pentru ca orice aparat DSLR sau mirrorless are un numar garantat de apasari ale declansatorului, dupa care acesta cam trebuie schimbat.
Bineinteles, nu e o regula ca declansatotul sa se strice imediat dupa ce i s-a epuizat numarul garantat de declansari, dar nici foarte multe peste acel numar nu mai duce.
La aparatele entry level numarul garantat de declansari e de 100.000.
Bineinteles ca exista destule aparate care au rezistat si 150.000 fara probleme, dar apoi tot trebuie inlocuit declansatorul, si costa vreo 200-250 euro sau chiar mai mult.

Obiectivul ia-l bineinteles tot SH, daca vrei ceva decent dar la pret bun, cauta un Sigma 17-50mm f/2.8

https://www.amazon.com/......B003A6NU3U

cu cat f/numberul e mai mic (2.8, 1.8, 1.4... ) deschiderea diafragmei e mai mare, senzorul primeste mai multa lumina, in concluzie obiectivul e mai performant in conditii de lumina scazuta (seara, la apus, la rasarit, in interioare de pesteri, muzee sau biserici...)

(Ziua in conditii optime de iluminare sunt ok si cele cu f/number mai mare.)

2 răspunsuri:
| stancuprint a răspuns:

Daca nu faci mre branza cu el si este doar pentru tine, sugerez sa mergi pe Nikon.