| AndreiGabi a întrebat:

Laptop, windows 8.1, o varianta neactivata, a mers ceva timp, pana ieri. Se aprinde, apare logo Asus, loading'ul de la windows urmat de ecran negru pe care ma pot plimba cursorul mouse'ului cat poftesc. Am bagat un cd sa schimb windowsul, nu boteaza si nici macar biosul nu-l deschide... Vreo rezolvare?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Nu asta e problema, mersi si eu, numai ca acolo putem purta o discutie directa. E o casuta de shoutbox in stanga unde putem dialoga direct.

Deci, din cate banuiesc ai BOS UEFI. Daca e asa, intra in BIOS si cauti optiunea "Secure boot ", o gasesti la Security si ii dai "Disabled". Apoi, sa ai ca prima optiune de boot unitatea optica. DVD-ul cu Windows sa fie bootabil. Inainte de a te apuca de instalat formatezi partitia de Windows cu asta: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition

Va trebui sa ti-l pui pe un CD, e o imagine ISO bootabila. Ti-l faci sa-l ai, ca o sa-ti mai trebuiasca! Dupa ce formatezi partitia, de abia atunci te apuci sa instalezi Windows. In momentul cand iti apare in timpul instalarii si te intreaba unde vrei sa instalezi, alegi partitia respectiva si ii mai dai inca un format din Windows, dupa care ii dai "Next" si astepti sa se instaleze! Asta e tot. Succes!

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te duci cumperi o licenta si o bagi acolo unde scrie activate your windows. pirateria este interzisa pe TPU

| AndreiGabi explică (pentru RAY):

Prietene, abtine-te sa te bagi in seama unde nu ai treaba. Pana acum am folosit o licenta trial, nu stiu la ce iti este de folos aceasta informatie sau cu ce te incalzeste! Nu am piratat nimic. Problema e ca, desi incerc sa instalez un windows, nu boteaza. Ca sa te linistesc, e original, cumparat.

| K0sti a răspuns (pentru AndreiGabi):

Andrei, intra aici sa vorbim: www.epasystems.ro
Imi trebuie niste detalii!

| AndreiGabi explică (pentru K0sti):

Multumesc de interes happy, dar momentan nu prea pot sa te contactez pe site. Intru de pe telefon si inca ma ''bucur'' de taste iar tema oricarui site devine un puzzle, pe TPU reusesc pentru ca il cunosc. Daca nu reusesc nimic pana ajung acasa, incerc sa te contactez vineri. Si totusi, daca poti spune-mi aici ce detalii sa iti spun...o sa dau si site'ul mai departe cu mare placerewinking happy.

| K0sti a răspuns (pentru K0sti):

Si inca o chestie, tot in BIOS la "UEFI boot mode" sa fie pus pe "AHCI" pentru o performanta mai buna a hardului!

| AndreiGabi explică (pentru K0sti):

Daca as putea sa intru in bios... Initial am avut 7, intram in bios pe f2. Care e treaba cu acest bios uefi? Idea cu wizardu chiar e buna, cred ca o ard imediat ce pot. Dar daca nu boteaza si din bios nu pot schimba nimic... Oricum, am ceva de incercat. Ms mult!

| RAY a răspuns (pentru AndreiGabi):

Sigur e original de aia a expirat, ma bag ca e ilegala intrebarea ta

| K0sti a răspuns (pentru AndreiGabi):

Nu are treaba Windows-ul cu BIOS-ul! Accesarea BIOS-ului nu tine de niciun sistem de operare. E independenta! Dupa cum spuneai F2! F10 la HP, de exemplu, etc. Nu exista sa nu poti schimba, odata ajuns in BIOS! La treaba, succes!

| AndreiGabi explică (pentru K0sti):

Voiam sa verific prioritatile la botare in el... Crede'ma ca am apasat'o si pe mama lu' f, degeaba...

| K0sti a răspuns (pentru AndreiGabi):

Iti apare ceva pe ecranul ala? Vezi ca nu apesi la momentul potrivit si sare peste!

| AndreiGabi explică (pentru K0sti):

Apas intruna de cand il deschid pana ajunge la minunatul ecran negru... laughing Si am facut asta cam cu toate f'urile.

| K0sti a răspuns (pentru AndreiGabi):

Uite vezi, stiam ca se va intampla asa, stam sa scriem povesti nemuritoare aici. Pentru un astfel de dialog nu e bun TPU!
Scoate hardul si porneste-l fara si incearca sa intri in BIOS fara hard!

| AndreiGabi explică (pentru K0sti):

Si pe ecranul negru apare sageata mouse'lui pe care o pot misca dupa bunul plac. Mai pot folosi tastele funcionale, gen sunet, sau on/off wifi care sunt afisate si ele.

| AndreiGabi explică (pentru K0sti):

Ok, lasa ca ii dau eu de cap cumva. Daca e te mai caut vineri pe site happy. Multumesc inca o data de ajutor!

| K0sti a răspuns (pentru AndreiGabi):

Ok. Nu ai pentru ce! Vezi ce faci, atentie sporita!

| AndreiGabi explică (pentru RAY):

M'ai prins putin cu nervi... Scuza'mi raspunsul iritat dar documenteaza'te despre treaba cu pirateria.winking Producatorii au diferite oferte trial ce sunt 100% legale. Asta am folosit, de acea era ne activat. Daca foloseam ceva, il activam, de aici si logica ta gresita. Dar nu ii pasa TPU'ului, sau tie, ce folosesc eu in pc. Intrebarea e strict despre o problema tehnica, nu incerc sa fur(piratez) ceva anume prin intermediul ei. Si alta treaba, pentru ilegale, apelezi 112 sau apesi butonul raporteaza happy. Numai bine!

| AndreiGabi explică (pentru K0sti):

S-a reparat singur... laughing Azi s-a deschis, a intrat fara probleme in bios, am schimbat si windowsul(acelasi DVD). Singura diferenta e ca azi am oprit router-ul, probabil nu se putea conecta sau ceva si se bloca...

| K0sti a răspuns (pentru AndreiGabi):

happy Ciudat! Nu are treaba cu routerul, de fapt nici nu e bine sa fie conectat la net in momentul instalarii! Da nu mai conteaza, bine ca ai rezolvat!

| K0sti a răspuns (pentru AndreiGabi):

Nu asta e problema, mersi si eu, numai ca acolo putem purta o discutie directa. E o casuta de shoutbox in stanga unde putem dialoga direct.

Deci, din cate banuiesc ai BOS UEFI. Daca e asa, intra in BIOS si cauti optiunea "Secure boot ", o gasesti la Security si ii dai "Disabled". Apoi, sa ai ca prima optiune de boot unitatea optica. DVD-ul cu Windows sa fie bootabil. Inainte de a te apuca de instalat formatezi partitia de Windows cu asta: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition

Va trebui sa ti-l pui pe un CD, e o imagine ISO bootabila. Ti-l faci sa-l ai, ca o sa-ti mai trebuiasca! Dupa ce formatezi partitia, de abia atunci te apuci sa instalezi Windows. In momentul cand iti apare in timpul instalarii si te intreaba unde vrei sa instalezi, alegi partitia respectiva si ii mai dai inca un format din Windows, dupa care ii dai "Next" si astepti sa se instaleze! Asta e tot. Succes!