| anonim_4396 a întrebat:

Salut lume...
Am ip static... si vreau sa stiu daca pot sa l fac ip dinamic...

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Stiu ce ai avut. Zic doar ca tu nu stii ce aveai.
Din moment ce nu vrei sa fi contrazis, inteleg ca nici nu te intereseaza ce aveai.
Daca te intereseaza, pot sa te lamuresc.

| tteo92 a răspuns (pentru monstrulet):

Treyrtyjfh

| monstrulet a răspuns (pentru tteo92):

laughing nu trebuie sa fii atat de ignorant.
Stii macar ce e ala LAN? degeaba esti smecher pe internet, nu primesti medalie.

9 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

De cand au romtelecom ip static?

| monstrulet a răspuns:

Aia e o optiune pentru care platesti in plus. In mod normal ai ip dinamic.

| monstrulet a răspuns:

Ala nu inseamna ip static, inseamna ca ai retea locala proprie.
Daca reconectai modemul la internet, ti se schimba ip-ul.
La fel se intampla si cu rds; daca iti montezi un router, o sa ti se schimbe ip doar cand reconectezi routeru la net.
Vezi care e diferenta intre retea locala(LAN) si internet...

| elycrissro a răspuns:

Este si normal ca nu aveai la ce sa dai conect, pentru ca erai deja conectat, adica router-ul era conectat tot timpul la retea, cand calculatorul porneste se face conexiune automata intre router si placa de retea a calculatorului prin DHCP (conexiune automata) prin alocare a unui IP din gama zzz.zzz.zzz.xxx (unde "z" este cele trei clase, urmat de "1", cu care faci login la router, ia "xxx" e numarul alocat automat, de la 2 la 255.

monstrulet stie ce zice.

www.programepc.com

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti schimbi providerul de net sau ceri special sa ai ip dinamic daca ei pot sa iti ofere acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti frate, ip static e ip modemului ca sa-l faci dinamic schimbi de la cei de la care ai net abonamentu sau modemul

| Zabbyel a răspuns:

Vorbeste cu cei de unde ai tu internet sa-ti faca ip dinamic.dar degeaba o sa-l ai tot o sa poti lua banuri/flood etc pe clasa de ip.in principiu nu se merita deoarece platesti ceva extra in plus. daca ai bani esti ok atuncea