| AlexDinTimis a întrebat:

Salut membrii TPU! Ma confrunt cu o problema de o vreme. Acum 3 zile mi-am achizitionat un laptop Asus x550cc-xx342d si nu stiu cum sa activez functiile auxiliare ale tastaturii (ma refer la volum, luminozitate etc.). Imi puteti spune va rog frumos cum le activez? Si stiti cumva cum as putea afla daca are led-uri tastatura pentru ca nu este scris nimic in manual (poate un buton sa activez led-urile sau ceva de genul acesta).Dau funda celui mai complex raspuns! Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| campai a răspuns:

In mod normal ar trebui sa ai un CD de la Assus cu un set de drivere. Daca ai Win7, intra in Panoul de Control > (Sistem & securitu) > Windows Update dupa care apasa Check for updates. Eposibil sa iti gaseasca singur dreverele necesare si sa ti le activeze automat. Daca nu reusesti cu cele de mai sus, este posibil sa trebuiasca sa faci unele modificari in bios, Acum nu imi mai amintesc exact cum se fac alea, dar o cautare rapida pe atotstiutorul Gaogle te poate ajuta. BAFTA

| greyhound a răspuns:

Posibil sa zic o tampenie dar pe siteul asta trebuie sa te asiguri - ai incercat funtion+tasta pe care vrei s-o apesi?
intreb asta si pentru ca eu am 2 laptopuri, atat cu xp cat si cu win7 si n-am instalat niciun driver pentru tastatura, au mers din prima.