| mihai03081998 a întrebat:

Merge pe o placa de baza H61M-E33/W8, montat o NVidia GTX 950 / 970 si procesor i5/i7?
Eu momentan am GeForce 210 si un i3-2100 CPU de 3.1 GHz si vreau sa-mi cumpar placa video si procesor pentru o rulare mai buna, atat in jocuri cat si rularea mai multor programe odata. Acum, din ce am inteles eu din mai multe tutoriale, la o placa si procesor, precum cele preferate mie, trebuie sa am o sursa pe masura. Cum o aleg, la cati W? Daca nu e o sursa buna, se pot arde acele componente.
Si de mai ce trebuie tinut cont?
Nu vreau sa-mi fac PC de la 0, doar sa schimb ce este mai esential.

Multumesc anticipat!
#Funda!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Lol, la ce ai tu acum... nu are rost sa te arunci la procesor scump si placa video pe masura si sa ramii cu ramii vechi si probabil ca ai si sursa o petarda. Nu se ard componentele, doar ca nu o sa mearga sau o sa tot dea crashuri si nu o sa stii pe ce sa dai vina. Zi mai bine citi bani ai pentru upgrade si toate componentele pe care le ai acum. La cum vad eu problema, ar fi cazul sa schimbi cam tot. In alta ordine de idei, daca bugetul e limitat, o trecere de la ce ai la un i3 de generatie noua si un GTX 750 Ti o sa faca o diferenta ca de la cer la pamint (si eu inca am un i3-2120, dar cu GTX 750 Ti si de descurca mai mult decit onorabil in majoritatea jocurilor), fiind ce ai tu nu e placa video, ci o bataie de joc (daca discutam de jocuri, desigur, ca pentru dat pe net/filme integrata de la i3 e foarte ok).

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Sursa? Memorii? SI mai ales CITI BANI AI DE BAGAT IN EL? Ai putea sa pastrezi placa de baza/memoria si sa cauti un i5 la mina a doua. De restul iei un 750 Ti si un SSD, sporul de performanta va fi extraordinar.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Sursa, presupun ca scrie pe ea, in interiorul unitatii. Il voi desface si ma voi uita. Dar ce sursa ar fi potrivita pentru ce-mi recomanzi tu? Momentan am 1.100 lei. Mai pot strange, oricum. Eu in fiecare sambata fac 200 lei, nu-i o problema banii. Asta a fost ca un plan de viitor, sa stiu ce sa-mi iau. Un buget consumabil... eu voiam cam 2.000 lei, toate piesele astfel incat sa-mi ruleze decent jocuri, mai ales ca eu fac YouTube.

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Daca iei 750 Ti, merge cu sursa pe care o ai, oricit de pocnitoare ar fi. Lol, dar ce faci in fiecare simbata? Ceva frumusel pentru joace s-ar duce inspre 3000-3500 RON. Oricum nu e momentul sa cumperi acum, preturle sint in plin avind datorita cresterii dolarului.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Ok. Am inteles si da..nu cred ca este acum momentul. Mai bine ii pastrez pentru anul viitor sa fac 18, dau permisul.
Ce fac sambata? Hahah, pai lucrez ca ospatar la un reataurant doar pentu evenimentr gen nunti/botez/inmormantari si atat iau pe seara, de sambata 16:00 pana duminica la 06:00

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Ahaaaa. Meh, nasol ca la evenimente de genul asta nu prea vezi bacsisuri. Oricum, meseria e bratara de aur.
P.S. Daca te uiti pe la ce raspunsuri am mai dat pe aria asta o sa vezi ca si pe mine tare ma cam maninca sa imi iau un i5 Skylake, dar cred ca se poate amina pina pe la primavara fara probleme. big grin

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Cred ca o sa strang de un i3 din ultima generatie si un 750Ti pentru o perioada si dupa o sa strang de un "tanc" happy

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Depinde ce joci. Poti sa tii i3-ul fara probleme inca un an-doi. 750 Ti o sa fie de black friday la 459 RON la pcgarage, se pare (asta scria intr-un newsletter de la ei de ieri). Oricum, sigur o sa gasesti o gasca de 750 Ti-uri in jur de 500 RON zilele astea.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Sa vad si pe EMag cat este, maine incep reducerile.

O intrebare care presupun ca are legatura cu domeniul "tehnoloogie".
Daca hostez radio din pc, fac emisie din pc si toate cele pot patii ceva?
M-ar interesa, dar sa fie legal ma intereseaza si mai tare.

Si in caz ca nu este legal, la firmele de host, daca iau, va fi legat.
Adica ele sunt autorizate?

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Trebuie sa ai drepturi de difuzare pentru muzica, dar nu asta e buba. Daca vrei sa faci radio online, ai nevoie de upload serios si stabil. Clar nici una dintre optiunile comune de abonamente de net nu te ajuta.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Si cum obtii aceste drepturi?
Am intrebat daca este legal pentru ca am vazut multe posturi tinute din pc. Sunt sute de tutoriale despre cum faci asta si d-aia.
Si sanctiunea care ar fi daca vei fii prins si de cine vei fii prins, mai exact?

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Te amendeaza de te c&*i pe tine, in principiu. Legat de obtinutul drepturilor, arunca un ochi la http://www.orda.ro/. Da-le un telefon/mail si intreaba detalii.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Te-am zapacit cu atatea intrebari. Mai am 2, sper sa nu te superi.

1) Deci de ieri seara am problema. Cand intru intr-un joc ( oricare ) si vreau sa dau la bara, apas pe start sau alt+tab mi se da, doar ca cu ecranul negru ori alb si dureaza cam 15/20 secunde ( aproximativ ) pana imi revine total pe desktop. De ce? Vad ca si atunci cand dau refresh se da foarte greu... In rest, pc merge super bine, doar asta ma mira. asa dintr-odata sa-mi faca?!
Oare este de la procesor sau de la prea mult praf pe acesta.zic si eu? O sa-l aspir daca e cazul.

2) Mai am si un laptop ( Dell inspirion 1520, stiu vechi ) si tin sa precizez ca bateria acestuia este moarta, nu mai ajuta cu nimic, daca il scot din priza, s-a oprit, exact ca un pc, daca-l tin in priza, merge.
Problema unde este?
Deci, atunci cand il pornesc are mega lag-ul dupa lumea asta, in orice as face pe el. Eh, dar daca il pornesc pentru prima data si il las in jur de 10-15 minute asa, pe desktop ( ca dupa pornire ) dupa ii dau imediat restart...frate, cum sa-ti spun dar merge super bine.
Si asa ii fac cand am treaba pe el ( mai mult seara ).
Dar nu stiu de ce-mi face asta.

Am intrebat pe o groaza de forum-uri si aici pe TPU, dar nu mi s-a raspuns.
Ai idee?

Sper ca nu te superi ca te intreb atatea. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

1. Hard disc, nu? O fi si ceva de pe la driverul video. Se intimpla. Cu SSD s-ar intimpla mult mai repede.
2. Schimba bateria. Legat de delay... o fi hardul cu probleme.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Si pot baga un SSD pe o placa de baza H61M-E33/W8? laughing ( sau este o intrebare stupida? )
PFF, o sa-l aspir si daca imi va continua sa faca asa, pai... am cam b***t-o.
Pentru ca trebuie sa schimb hard-ul, nu? straight face

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Pai daca are SATA, de ce nu? Legat de laptop, cam da. Sint ieftine astea de laptop acum, gasesti in jur de 200-250 RON unul. Par example - http://www.pcgarage.ro/......npoint-m8/

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

MErsi frumos pentru toate raspunsurile.
Vad eu ce fac si cu PC-ul.
Mersi frumos inca odata!

Daca mai vrei fundite, uite aici intrebarile mele fara raspuns, baga unul la misto sa-ti dau funda.

http://www.tpu.ro/......-stiti-ca/

http://www.tpu.ro/......ecerea-de/

http://www.tpu.ro/......ea-maxima/

http://www.tpu.ro/......incarca_1/

http://www.tpu.ro/......e-incarca/

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Cu placere, nu am timp de povesti acum. Daca cumva cumperi de la pcgarage, sa imi zici sa iti dau un cod de voucher. Cistigam amindoi citiva lei cu ocazia asta. happy

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Sa vad. Te anunt in legatura cu voucherul. Astept Black Friday happy

Mai vreau sa-ti spun ca problema de mai sus care am intalnit la PC am rezolvat.
Am dat sa uploadez un nou video pe YouTube si dupa ce am dat pe UPLOAD mi-a aparut sa-mi aleg ce sa uploadez si am dat de 4000 fisiere cu extensia.claas si nume diferite. Acelea imi faceau lag pe desktop... E bine ca am gasit, ca altfel muream prost cu hardul bun in pc...
Stii cumva daca. claas este ceva "de rau"?

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

.class-urile sint CSS-uri daca nu ma insel. Daca vrei sa nu se miste aiurea, nu mai salva toate porcariile direct pe desktop. Tine maxim 4-5 itemi pe el, si restul gestioneaza cu un file manager gen Total Commander.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Da, acum de vlack friday breau sa-mi achizitionez asta : http://www.pcgarage.ro/......dr-cx240eb
Acest cod cat mai scade din suma?

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Iti scade cit de-o bere. Singurele coduri pe care le gasesti "la liber" sint de 1%. Si imi da si mie 2% pe care ii pot converti in cupon de reducere. Oricit mi-ar suride citiva lei in plus la garaj, nu ti-as recomanda aia. Vezi cum a evoluat pretul in ultima vreme. Sigur o gasesti mai ieftin prin alta parte.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Hai ca te innebunesc cu intrebari...
Stii cumva ce trebuie sa completez, la o comanda, in campul "Cod fiscal" si "Remarca"? Vreau sa dau o comanda si nu stiu ce sa scriu acolo. Nu m-am mai intalnit cu ceva de genul pana acum.

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Nimic, ca esti persoana fizica, nu firma.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

A, deci la cod fiscal - Persoana fizica si remarca - nimic.

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Remarca... spatiu gol. happy

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Crezi ca este posibil asa ceva?
http://www.tpu.ro/......le-pun-un/

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Se pare ca am gresit ceva. Eu din fabrica am avut placa de baza ca asta: http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/h61m-e33-b3/ dar dupa 3 luni mi s-a stricat si mi-au schimbat la garantie cu asta http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/h61m-p21-b3/ uite: http://i.imgur.com/VFNzGgD.jpg

Ce vreau eu sa te intreb. Am gasit un procesor si cateva placi video dupa cum mi-ai recomandat.
Asta e procesorul: http://www.emag.ro/......DJJKHYBBM/
Si placile: http://www.emag.ro/......DF0LQBBBM/

http://www.emag.ro/......DZ45BMBBM/

http://www.emag.ro/......D82H4BBBM/
( asta nu mai este in stoc, dar daca e buna de ceva o iau cand o baga )

Ce zici?
Eu asa am intrarea in spate: http://i.imgur.com/hI1URv2.jpg

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Asa, si? Procesorul ala necesita si o placa de baza noua, sper ca ai observat. Legat de placa video, minim ceva cu DDR5. eMAG sint hoti, uite aici: http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ - cel mai rapid 750 Ti de pe piata, in principiu.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Ah, da, ca sa imi multumesti - 92WQ7UMX - voucherul asta la checkout. E deja la promotie, asa ca nu cred ca iti mai reduce tie, dar imi da mie de-o bere.
P.S. Pina la urma citi bani vrei sa bagi si ce ai vrea sa iei? Ti-am zis ca am 2120 si inca se misca acceptabil, deci nu prea vad sensul sa bagi bani in procesor+placa de baza. Cel mai bine iei acum placa video si restul mai prin februarie/martie, cind ar trebui sa mai scada si valutele si vei avea preturi ok.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Momentan am ramas cu 200 lei, avand 1, 100 lei dintre care mi-am luat acea camera la 7 milioane jumate si un trepied si amandoua ma costa 908 lei. Sunt pe comanda. Deci momentan 200 lei, dar fac bani, nu-i problema. Eu ma interesez de pe-acum ca atunci cand fac banii, sa si cumpar piesele.
Deci tu zici sa las procesorul asta si sa iau acea placa intai? Eu sunt interesat de procesor + placa video sa pot face gaming decent, fara a schimba altceva din PC... CAm asta este scopul.

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

StormX-ul la pretul asta nu il mai vezi prea curind... ti-am zis ca am si eu i3-2120 si 750 Ti, doar ca a mea e usor mai lenta ca StormX-ul (asta, mai exact - http://www.pcgarage.ro/......128-bit/).

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Am inteles. O sa-mi iau acea placa. Dar cand o sa strang bani de procesor, ce procesor mi-ar merge. Eu sunt fixist, ma roade asta. Vreau sa fie totul ok.
Cu toate ca te-am zapacit, nu gluma laughing eu am fost invatat sa intreb ce nu stiu, doar asa poti invata big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Stai breh calm, nu procesorul e buba. Asa-zisa ta placa video e o nulitate absoluta, mai degraba stateai cu integrata decit sa dai bani pe asa ceva.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Am inteles. Mersi frumos happy
Deci ti-as da funde non-stop.
Orice intreb, raspunzi laughing mersi

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Lasa fundele, astept comisionul de la garaj!
P.S. Posibil sa se termine promotia sau stocul azi la StormX-ul ala, asa ca nu sta prea mult pe ginduri. Si eu as fi luat aia daca o gaseam pe stoc cind mi-am luat EVGA-ul. Enjoy the review - http://www.guru3d.com/......iew,1.html

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Nu te-as refuza nicicand..insa nu am banii pentru acea placa. Ti-am zis, mi-au ramas doar 200 lei din tot bugetul strans pana acum pentru ca mi-am cumparat camera de filmat si trepiedul, care m-au dus in jur de 908 lei. Nu stiu ce sa zic, cu prima ocazie cand fac banii, am si luat-o... Dar vorba ta, s-ar putea sa nu o mai gasesc

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Vinde un rinichi. Poti sa faci si rate fara dobinda chipurile. Camere gaseai pe toate drumurile, la o adica. Bine, si placi video mai apar/dispar de pe la promotie, poate cind o sa ai banii iei ceva mai rasarit.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Exista vreo sansa sa stii cum pot face ca sa-mi apara ca monetizat, numele canalului meu?
Uite exemplu, am incercuit cu rosu: http://i.imgur.com/LOE1b8f.png

| KodrutZ a răspuns (pentru mihai03081998):

Dunno, sper ca nu e al tau analfabetismul ala. Nu iti bate capul cu "facutul de bani" pe YT in limba romana.

| mihai03081998 explică (pentru KodrutZ):

Nea, eu am 316 abonati abia... Mai am mult.