| BlackBoyHD a întrebat:

Mi-am cumparat ieri o tableta GOCLEVER Tab R104 de
la REAL si eu acolo am butonat-o vreo 5 minute dar nu mi-am dat seama ca are un pixel mort. Este un punctulet albastru pe la mijlocul ecranului am incercat sa apas pe el, sa iau aplicatii de fixare dar nimic nu vrea sa se trezeasca! Pe langa asta parca pe ecran se vad asa niste dungi nu stiu cum sa va explic si bateria aveam 5% am bagat-o 10 secunde la incarcat s-a facut 50% am scos-o a picat la 30%.
Oare cei de la real o sa mi-o schimbe pentru asta?
Eu stiam ca la LED-uri nu se pot arde pixeli (eu am un monitor LCD si tot asa cand l-am cumparat n-am vazut la magazin si avea un pixel mort dar am si un tv LED si nu are niciun pixel mort)
Inca o intrebare: Trebuie sa o formatez? In carte nu scrie nimic.

7 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Pai s-o luam cu inceputul:
Da trebuie sa ti-o schimbe. Pixelul/pixelii pot fii "morti "din fabrica iar treaba cu dungile confirma o alimentare defectuasa a ecranului.
Pixelul este un element component, de obicei foarte mic, al imaginilor grafice (fotografii, desene etc.) digitale. Dacă pixelii sunt foarte mici și numeroși, atunci prezentarea integrală a imaginii din memoria calculatorului pe un ecran sau prin tipărire poate atinge o calitate sau o fidelitate optică/grafică foarte înaltă, cu un grad de detaliere foarte mare, cât se poate de asemănătoare cu calitatea imaginilor tipărite obișnuite (analogice). La împărțirea imaginii într-un număr insuficient de pixeli, și calitatea prezentării scade, astfel încât trecerile de culori pot fi grobe, sau pot apărea efecte de trepte și de neclaritate deranjante, acolo unde de fapt ar trebui să se vadă de ex. o linie subțire clară. Numărul absolut de pixeli ai unei imagini digitale definește așa-numita rezoluție digitală a unei imagini. O imagine dreptunghiulară din memoria calculatorului poate de exemplu avea o rezoluție digitală de 1.600 x 1.200 pixeli (lungimea și lățimea). Dacă pixelii sunt patrați, atunci și raportul dintre laturile imaginii este 1.600:1.200, ceea ce se exprimă mai practic prin 4:3. (Alte raporturi des folosite sunt 3:2, 16:9, 1:1 ș.a.) Într-un sens înrudit, rezoluția digitală se mai indică și prin numărul total de pixeli ai imaginii, în acest exemplu 1.920.000 px, sau 1, 92 megapixeli (Mpx), în care caz însă se pierde informația despre raportul între laturile imaginii.
La LED-uri pixelii sunt formai din led-uri mici (rosu/galben/albastru).1 pixel =3led-uri foarte mici.
Incarcarea in 10 secunde la 50% este neelocventa pentru un acumulator /baterie de 6 A(6000mA)si e normal sa scada la 30% poate chiar mai mult./O incarcare completa se face (la acest acumulator)dupa 2, 1/2-3 ore pentru o autonomie maxima de pana la maximum 5 ore de navigare web.Chiar daca e formatata bateria inca o formatare (pentru a fi sigur)nu are ce sa-i strice.Formatarea corecta se face cu 3-4 incarcari/descarcari COMPLETE!

| BlackBoyHD explică (pentru stlucian):

Pai asa o sa fac pentru ca acum am descarcat-o de TOT pana s-a inchis singura si in carte scrie sa o las 6 ore la incarcat. Aia de la magazin mi-a zis 2 ore iar acum am sunat la ei le-am zis de problemele pe care le are si a zis ca daca baterie nu este buna o schimba dar nu pot merge azi doar maine.
Trebuie sa vad pana mai e real ca cu Auchan nu stiu ce o sa fie.

| BlackBoyHD explică (pentru stlucian):

Apropo. voi ce ziceti de tableta asta e cam praf sau e destul de buna si ecranul este slab?

| stlucian a răspuns (pentru BlackBoyHD):

La pretul asta e accetabila plus ca nu cometez de fiabilitatea ei! Totusi crd ca daca ai platit pentru un produs acesta trebuie sa fie in PERFECTA STARE DE FUNCTIONARE!
Fara pixeli si fara sisteme de alimentare defectuase!

Ecranul cum il numesti tu e doar un dispozitiv de vizualizare si nimic mai mult care poate fi inlocuit!
Daca vrei parerea mea personala e o tableta doar buna si atat poate cam prea mica pentru necesitatile tale.
Pentru alte lucruri(jocuri/video HD...) trebuie sa te astepti la o platforma/device mult mai scumpa.

| BlackBoyHD explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile azi am fost la real si mi-a schimbat-o!

| Rapidistu47 a răspuns:

Du-te inapoi la REAL si explica-le ce s-a intamplat, spune-le ca bateria nu este buna, si ia si tableta cu tine si arata-le pixelul mort... Iar daca ai noroc iti vor da alta, sau bani inapoi.