| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi-am cumparat o placa video nVIDIA geforce gtx 1060 3gb, in descriere scria ca ii 192 bit, dar cand ma duc la proprietati imi arata ca am 64 bit, ma puteti ajuta va rog?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu are cum sa aiba mai jos de 128 biti, ceva nu este in regula dar nu cred ca la placa!
Daca generatiile mai vechi gen 960 gtx au 128 biti, asta sub nicio forma nu poate avea 64!

| NLS a răspuns:

Cand mergi la Proprietati unde?
In dxdiag?
Device Manager?

Sau tu te-ai uitat la "View basic information about your computer" (click dreapta pe This PC - Properties) si ai vazut acolo
System type: 64-bit Operating System?

Daca da, poti sta linistit, asta e cu totul altceva, (nici macar nu are legatura cu placa video, ci cu procesorul, si mai exact - in cazul de fata, cu sistemul de operare).

Daca vrei sa vezi informatii despre placa video, descarca GPU-Z sau HWinfo,
...sau Piriform Speccy (atentie totusi cu el, nu e de folosit pentru identificat hardware mai nou de un an, deoarece nu a mai primit update de peste 1 an.)

| womble a răspuns (pentru NLS):

M-am uitat la my computer, dar dupa m-am uitat cu GPU-Z si scrie ca are 192 bit, am crezut ca imi arata la my computer. La jocuri cand scrie la specificatiile minime bitii, ii ia pe aia de la procesor sau placa video?

| NLS a răspuns (pentru womble):

La specificatiile jocurilor exista informatii despre procesor, despre sistemul de operare... si despre placa video.

In cazul primelor 2 se specifica de regula arhitectura x64 (64 biti).
Asta inseamna ca atat programele cat si jocurile sau respectiv sistemul de operare pot adresa / folosi mai mult de 4GB de memorie RAM. (desigur, daca ai mai multa instalata in sistem).

Orice procesor mai nou de 2008 e cu certitudine pe 64 biti.

Acum despre bitii placilor video...

Acei 64, 128, 192, 256 sau 382 biti din specificatiile placilor video se refera la latimea BUS-ului, adica magistrala prin care procesorul placii video (GPU) comunica si schimba informatii cu memoria placii video (VRAM sau mai exact GDDRx).
Cu cat acel numar e mai mare, cu atat procesorul video primeste mai repede informatia de prelucrat din memoria placii (GDDR).

Insa nu doar numarul de biti (adica BUS-ul) conteaza pentru ca o placa video sa fie perfomanta, exista multi alti factori: frecventa memoriei, generatia si performanta procesorului, tehnologia de fabricatie (nm), instructiunile implemantate in procesor, nuclee CUDA, API-uri (DX, OpenGL, Vulkan), etc

Tu in descrierile de la specificatiile jocurilor, probabil ai vazut informatii despre procesor si sistemul de operare,
pentru ca de regula acolo nu se listeaza decat numele placilor video, nicidecum informatii tehnice despre latimea magistralei.

| flixbuster a răspuns:

Foloseste GPU-Z pentru ca sa vezi tot ce trebuie despre placa ta video.

| Sekim a răspuns:

Salut
Daca ai mers pe computer - properties si ai vazut 64bits ala e dea sistemul tau de operare. Pentru a vedea cati biti are placa video, mergi in device manager

| Vanesa87 a răspuns:

Lasa-ma sa ghicesc. eMAG? da-o pe return, nu are voie sa iti arate mai putin decat ai, orice setare este practic o minciuna, placa de care vorbesti are OC on deci astea inseamna ca are o problema,