| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat recent un laptop Lenovo B50-80 cu placa video dedicata: Radeon R5 M330.
Nelamurirea mea este urmatoarea: atunci cand accesez "dxdiag " la tab-ul Display imi afiseaza placa video integrata (HD 5500), iar la tab-ul Render mi-o arata pe cea dedicata.
Stiu ca la placile Nvidia se activeaza placa dedicata doar atunci cand e nevoie, la jocuri, pentru a spori durata bateriei. In cazul placilor AMD este la fel sau e ceva in neregula cu laptopul meu?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

La fel!

Stiu ca la placile Nvidia se activeaza placa dedicata doar atunci cand e nevoie, la jocuri, pentru a spori durata bateriei....asta e o aiureala, te-ai gandit mult pana ai scos prostia asta?

Se activeaza pentru a functiona jocul, nu pentru baterie!

| bibiu15 a răspuns (pentru K0sti):

M-am exprimat eu gresit... voiam sa zic ca daca ar fi tot timpul activa placa dedicata s-ar consuma mai repede bateria, deoarece aceasta consuma mai mult decat cea integrata.
A fost cam succinta explicatia mea, de aici si confuzia...scuze tongue

| K0sti a răspuns (pentru bibiu15):

Ok! happy