| Valy800 a întrebat:

Salut, mi-am luat niste casti pentru calculator si cand le-am pus tot se auzea la laptop prima oara am crezut ca sunt stricate dar am pus si casti de telefon si am vazut ca nu merge, dupa aceia am pus castile(ambele perechi) la telefon si am vazut ca merg, intrebarea e de ce nu merg la laptop ca are mufa pentru casti si se poate rezolva?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Acum inteleg ca nu merg castile la laptop, iar sonorul ramane pe difuzoare (si nu se aude in casti). Fie exista o defectiune la mufa laptopului, la placa de sunet sau e chiar o problema de drivere pentru placa de sunet cum bine a zis RaduTN.
Prima data ar trebui sa vezi cum stai cu driverele placii de sunet, poti sa le instalezi din nou de pe CD-ul sau DVD-ul laptopului in functie si de windows-ul folosit - XP, Vista, 7, 8.1. pe 32 biti sau pe 64 biti.
Daca nu ai CD-ul sau DVD-ul, poti cauta driverele pe site-ul producatorului laptopului. Mai poti vedea daca este o aplicatie pentru placa de sunet si daca exista setari legate de mufe.

9 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca am inteles bine, la laptop merg castile de calculator, dar nu merg castile de la telefon, la telefon merg si castile de la laptop si castile de la telefon.
Diferenta e de la mufele castilor.
Cele de calculator in general au 2 mufe pe cablu - una pentru casti si una pentru microfon.
Castile pentru telefon care au si microfon, au o singura mufa cu mai multe contacte ca sa mearga si castile si microfonul. Prin urmare, exista posibilitatea sa fie diferente intre mufe si de aceea castile de la telefon e posibil sa nu mearga si la laptop.

| Valy800 explică (pentru halogen001):

Ai inteles gresit iti mai explic o data nu merg nici un tip de casti, fie ca e de calculator sau de telefon tot se aude la laptop.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

E prima data cand se intampla? Ai mai folosit casti si au mers?

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

E posibil sa fie dezactivate si din windows
https://www.youtube.com/watch?v=dus7F_qGWWk

| halogen001 a răspuns (pentru Valy800):

Acum inteleg ca nu merg castile la laptop, iar sonorul ramane pe difuzoare (si nu se aude in casti). Fie exista o defectiune la mufa laptopului, la placa de sunet sau e chiar o problema de drivere pentru placa de sunet cum bine a zis RaduTN.
Prima data ar trebui sa vezi cum stai cu driverele placii de sunet, poti sa le instalezi din nou de pe CD-ul sau DVD-ul laptopului in functie si de windows-ul folosit - XP, Vista, 7, 8.1. pe 32 biti sau pe 64 biti.
Daca nu ai CD-ul sau DVD-ul, poti cauta driverele pe site-ul producatorului laptopului. Mai poti vedea daca este o aplicatie pentru placa de sunet si daca exista setari legate de mufe.

| RaduTN a răspuns:

Ai driver-ul lor instalat?!

| xr0sioRx a răspuns:

E stricata mufa cel mai probabil.

| Valy800 explică:

M-am prins de la ce este problema, e de la driver cum ai spus tu, am facut un test am pus castile pe urechi si cand l-e conectez se aude un bazait ceea ce inseamna ca nu ii stricata mufa, doar ca nu gasesc driver si nu stiu daca trebuie driver special pentru casti. Castile se numesc Vivanco COL 400

| Valy800 explică (pentru Valy800):

Ori cum eu iti dau funda si mai caut, m-ai ajutat mult mersi happy

| dansatoarea a răspuns:

Pe ce strada stai si unde ca vin eu si ti le repar! laughing) ¶®®®®®®®®=love