| GeorgeBwoy a întrebat:

Salut.
Mi-am luat Sâmbătă un Samsung galaxy j5 (2016)Si l-am lăsat la încărcat 10ore sa se formateze bateria.Un prieten mai mi-a spus că trebuie să fac 3incarcari de la 0%.Mai pot face ăsta acum?

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ti-a spus prostii! Platiti net degeaba!

| cristimihailov a răspuns:

Formatarea acumulatorilor Li-ion nu mai este necesara.

Aceasta operatie era nevoie sa fie efectuata la acumulatorii Ni-Mh pentru ca datorita tehnologiei, exista un asa numit efect de memorie si practic iti spunea ca acumulatorul era plin desi el era gol.

La tehnologia Li-Ion, acest efect de memorie este neglijabil.

Asa ca, nu trebuie decat sa il folosesti imediat ce l-ai incarcat. Nu ai nici un motiv sa il reformatezi, sa il tii la incarcat cu orele, etc.