| Crs_Cristi_1990 a întrebat:

Nu imi mai porneste pc-ul. Apas pe buton totul porneste corect, ventilatoare, led-uri...Dar pe monitor nu se vede nimic iar tastatura si mouse-ul nu se aprind nici ledul de power si hdd. Ce ar putea fi?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vecina mea a patit exact la fel, in perioada carantinei.
A facut curat si a uitat sa bage inapoi in priza stecherul monitorului. laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dul naibii la reparat ca l ai bulit de tot, daca nu stii de ce te bagi.

| viavo a răspuns:

Salut! Deconecteaza de la priza si toate componentele interne, scoate bateria cmos si apasa butonul de pornire apoi asteapta 3, 4 minute. Fara placa video si o singura memorie pe slot, incearca repornirea. Asigura-te ca ai conectat corect conectorul de alimentare a placii de baza si cel pentru cpu. Daca nici asa nu a pornit incearca cu alta placa de memorie. Daca nu a pornit poate fi o problema cu sursa sau placa de baza. Daca a prornit conecteaza inapoi cate un modul si incearva repornirea lui. Reconectarea fiecarui modul se face cu sursa deconectata de la perete.

| Crs_Cristi_1990 explică (pentru viavo):

Pc-ul porneste, pornesc ventilatoarele, tot doar ca nu imi da semnal pe monitor, nu se aprinde tastatura si nici mouse

| viavo a răspuns (pentru Crs_Cristi_1990):

Daca ai facut totul cum trebuie si tot nu porneste banuiesc ca placa ta de baza are o defectiune. Poti sa verifici daca are condensatori umflati. Sunt sanse sa ai o problema cu sursa, dar eu cred ca e placa de baza.

| sierra1 a răspuns:

Complicat pare. Scoate pe rând și reconectează tot ce poți: memorii, hd, placă video,... și reincerci.

faci și o rugăciune!

| Crs_Cristi_1990 explică (pentru sierra1):

Tocmai ce am terminat de facut asta si nu a mers

| sierra1 a răspuns (pentru Crs_Cristi_1990):

Dar utlima cerință?

| sierra1 a răspuns:

Așa spunea tac-tu p-acasă și ți-a rămas fixat pe chelie

| NLS a răspuns:

In primul rand, verifica memoriile (uneori in urma unor mici socuri, nu mai fac contact perfect in slot).
Scoate-le, inverseaza-le, incearca cu cate una pe rand...

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

"verifica memoriile ...Scoate-le, inverseaza-le"

oops, nu-s reversibile, d-aia au o crestătură lateral, să n-o bage prostu' aiurea!

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

Sa inverseze locul lor in sloturi, adica sa faca rocada.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

Spune-i lui, că dă foc la pc!

| Crs_Cristi_1990 explică (pentru sierra1):

Crezi ca am ca tine 12 ani

| AlleXuSS a răspuns:

Salut nu ai acel speaker conectat pe placa de baza sa te anunte cand ai vreo eroare?
gen sa bipaie cand apare vreo problema, iti era mult mai sigur sa stii la ce sa te uiti
daca spui ca nu ai imagine scoate toate placutele de ram sterge-le cu un servetel si baga inapoi doar 1 dupa care incearca sa-l repornesti daca nici asa nu merge scoate placa video sterge-o la fel ca memoriile si pune-o la loc

| Crs_Cristi_1990 explică:

Am facut tot inainte sa pun intrebare din ce mi-sa zis