| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ca mai sunt doar cateva zile din aceasta vacanta pana incep facultatea, m-am hotarat sa fac un mic experiment, sa vad rezultatele. Cum vedeti voi o zi fara Internet, calculator, telefon, intr-un cuvant reducerea folosirii tehnologiei cu 90% (o folosesti in cazuri exceptionale)? Voi ati experimentat asa ceva? Sunt curios, de maine incep, si va voi povesti vineri ce a iesit, cum a fost happy. Voi ce ati face fara tehnologie? Oare se poate trai macar cateva zile fara ea, este usor, greu? Sau nimic nu va iesi, deoarece suntem dependenti de tehnologie vrând-nevrând

O zi buna sa aveti! (care ati raspuns la categoria Timp Liber, nu mai postati si aici. Eu am scris din dorinta de a afla cat mai multe raspunsuri)

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Depinde ce faci. Daca tii regimul clasic, adica nu gen o excursie, o sa fie extrem de greu. Cel putin mie asa mi-ar fi...

| DeyCj a răspuns:

E fain.Eu pe timp cald facdrumeții cu bicicleta în diferite locații de agement, etc. din județele Cluj și Alba(zona de munte fiind la doar 15 Km de localitatea unde locuiesc) și pot spune că mă simt mult mai bine. Tehnologia trebuie exploatată exact pentru ce a fost creată:Internetul pentru sursă de informație, exceptând rețelele de socializare care au devenit un mijloc de control al userului violându-i intimitatea(facebook de exemplu) și câștigând o căruță de bani de pe spatele celor ce le folosesc, etc.Succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tocmai am fost 5 zile in concediu... singura tehnologie folosita a fost cardul ca sa nu umblu cu bani la mine si ceasul, in rest plimbari, somn, relaxare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am "renuntat" la tehnologie pentru mai bine de 2 luni acum un an si nu am murit. astia care sunt dependeti, sunt slabi de inger. fac din ei un amarat de telefon (nu mai zic fb laughing ) ce face tigara dintr-un fumator. doar simplu gand ma face sa mor, sa fiu dependent de ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost foarte greu... Din pacate acest experiment a cazut, intr-adevar suntem o societate care nu mai putem fi fara tehnologie. Si sa vrei sa faci, exista multi factori care influenteaza.

| zăGhost a răspuns:

Nimic nu se compară cu o vacanţă la munte, unde eşti rupt complet de civilizaţie şi tehnologie.
Eu zic că o să-ţi iasă.

| alexandru1234567890 a răspuns:

Va va fi aproape imposibil fara tehnologie.

| Diana189 a răspuns:

Mai eu spun ca e destul de greu, asta pentru ca face parte din rutina zilnica.
De cele mai multe ori pretindem ca avem nevoie de tehnologie, e doar o scuza de fapt, suntem obisnuiti sa fie totul cat mai usor, sa gasim raspunsuri cat mai repede, sa nu depunem mult efort.
Se poate si fara tehnologie, daca ne dorim asta in adevaratul sens al cuvantului.