| Ovidiu a întrebat:

pentru cei care cunosc limbajele PHP si MySQL=baze de date:

1. am facut o baza de date pentru un site(inregistrare, logale, schimbare date). totul merge, dar atunci cand sunt logat si navighez spre o alta pagina tot din acel si se delogheaza automat. ce script trebuie sa pun pentru a nu iesi afara(macar cat timp nu ies afara de pe site). vreau sa amintesc ca baza de date e asociata, sa zicem numai paginii contact.php(aici este un formular, si se poate folosi acel formular numai daca esti logat, celelalte pagini la siteului nu contin niciun script php). deci ce trebuie sa fac, ca sa raman logat-cat timp sunt pe site, sau atata timp cat eu nu apas LOGOUT nu ies din sistem, chiar daca parasesc siteul.

2. fiind vorba tot despre acea baza de date de care am spus mai sus, atunci cand fac un cont, il pot face folosind ca username acelasi cuvant de mai multe ori. ex: user1=popescu; user2=popescu; vreau un script care verifica in timp real daca username-ul care va fi creat exista deja in baza de date.

dau funda celui care vine in ajutor, bineinteles, ce spune sa fie si adevarat.
dau si vot pentru pareri.

2 răspunsuri:
| ov1d1u a răspuns:

În cazul primei probleme va trebui să trimiţi un cookie sau un parametru GET care să reţină un ID de sesiune (cel mai indicat) iar apoi, pe baza acelui cookie (sau a session ID-ului), să "autentifice" automat utilizatorul. Nu e chiar simplu de făcut aşa ceva însă nici nu necesită un efort prea mare.

La numărul 2 va trebui să verifici dacă acel utilizator există deja în baza de date. Acest lucru îl faci cu:

$sql = "SELECT * FROM utilizatori WHERE username='".$username."'";
$rezultate = mysql_query($sql);
iar apoi verifici dacă ai mai mult de 0 rezultate:
if (mysql_num_rows($rezultate)>0)
Dacă condiţia e adevărată înseamnă că avem deja un utilizator cu numele ăsta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca as putea depana acum problema cu tine. Dar o sa-ti las scripturile dintr-o carte foarte buna de Larry Ullman din care am invatat eu acum cativa ani. Sunt destule comentarii si daca stii ceva engleza e OK. Ceea ce te intereseaza pe tine gasesti la scriptul/capitolul 13 daca nu ma insel, cu sesiuni, inregistrarea utilizatorilor etc.

http://www.larryullman.com/downloads/phpmysql2_scripts.zip