| JustOneDay a întrebat:

Pentru urmatoarea placa video e recomandat sa utilizez portul HDMI sau VGA al monitorului?

Gainward GeForce GTX 950 2GB DDR5 128-bit

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara discutie HDMI. Aici vorbim despre 2 tipuri de semnale: digital si analogic. HDMI si DVI sunt ambele digitale (adica o sa se vada aproximativ la fel), in schimb VGA este semnal analogic, vechi si nerecomandat. Eu recomand pe portul HDMI, in schimb daca ai cabluri DVI si nu ai niciunul de HDMI poti folosi fara probleme cablul DVI, singura diferenta este in cazul in care vrei sa folosesti boxele din monitor, pentru ca HDMI-ul transmite si sunet, in schimb DVI-ul transmite doar video. Iti urez bafta!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

HDMI este cel mai bun ca reda si sunetul si daca ai monitor cu difuzoare incorporate sau un TV vine si sunetul fara sa bagi cabluri separate. Uite: https://computere.net/diferentele-intre-hdmi-displayport-dvi-si-vga/

| alexboss2020 a răspuns:

HDMI,nu conteaza ce fel de placa video e, hdmi se vede cel mai bine

| JustOneDay explică (pentru alexboss2020):

Am pe placa video si doua porturi DVI. Sunt mai bune cele HDMI decat DVI?

| KodrutZ a răspuns (pentru JustOneDay):

Depinde si de cablu.winking

| K0sti a răspuns (pentru JustOneDay):

Nu, e acelasi semnal!

| alexboss2020 a răspuns (pentru JustOneDay):

HDMI man, am HDMI si la pc si la consola, si pot spune ca se vede HDMI-ul superb pe un tv full hd si pe un monitor de 25 de inch.Alege HDMI-ul