| strike118 a întrebat:

Planuiesc sa iau un PC nou la anul' (sau prin Decembrie 2015) dar pana atunci mai este si nu vreau ca PC-ul meu actual sa ma lase in mijlocul verii. Este normal ca un procesor Intel Celeron(R) D CPU 3.06 GHz sa atinga minim 52*C si maxim 132*C? Vreau sa zic ca mi se pare ca fluctueaza uneori gen intru pe browser si uneori fluctueaza 18%-100%-30%-85%. E normal? Pot sa nu il mai duc la service?

Mersi pentru ajutor!

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Procesoarele de la Intel rezista mai bine la temperaturi mari, nu trebuie sa iti faci griji in privinta asta, desi nu ar strica sa cureti coolerul de praf si sa schimbi pasta termoconductoare(daca ai).

| Kampion a răspuns:

Curata-l, de aia scade si urca la temperaturile astea

| LDCCristi a răspuns:

Ti s-a uscat pasta termoconductoare... Pune alta si curata radiatoru de praf ca saracu cred ca daca avea gura te injura laughing (glumescwinking

| GreyBear a răspuns:

Temperaturile descrise sunt generate de erori ale senzorilor sau de slabul contact al cooler-ului cu procesorul, nu este posibil -fizic vorbind- să ai o oscilație atât de mare. E timpul să faci un upgrade, placă bază și procesor minim.

| strike118 explică (pentru GreyBear):

Upgrade vreau sa fac cu totul dar as vrea sa stiu daca m-ar mai tine ceva timp.