| Adryan17 a întrebat:

Pot sa conectez doua harduri interne la acelasi calculator? Hardurile sunt diferite, unul de 75 GB, iar celalalt de 128 GB si de la firme diferite. Dau funda repede! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

In capatul cablului de alimentare care iese din sursa si alimenteaza hardul, deci in capatul lui pui cel mai bun hard. retii cum se numeste. apoi, in pui si celalalt hard. tot pe cablul ala de alimentare, bineinteles. daca e pe ide trebuie umblat la jumperi. sau din bios. in bios selectezi ca master device sa fie hardul din capatul cablului, deci care ti l-am zis primul, iar slave sa fie al 2 lea. sau muti jumperii, la primul hard sa fie in master iar la al 2 lea sa fie in slave. asta ca o completare la ce a zis colegul de mai sus! daca e sata, sata nu are jumperi, este mai simplu!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sigur ca da. Atentie ca cel ce-l pui primul (pe primul slot) sa fie cel cu viteza mai mare sau cu memoria cach mai mare. Era bine daca scriai denumirea si codul ambelor HDD-uri. Daca sunt ATA trebuie setat din jumper-e.

| Adryan17 explică:

Ok. Multumesc pentru ajutor. Maine voi lua cel de-al douilea hard. Voi reveni aici daca intampin greutati. Multumesc din nou!