| Yukii987 a întrebat:

Recent am instalat crysis 3 si observ ca jocul se misca ok dar atunci cand un bot apare in fata fps-ul scade foarte mult iar gpu usage la fel. Am observat asta la multe jocuri si in trecut. Deaceea am facut upgrade la processor catre un fx 8350 dar tot scade gpu usage... de ce? Nu mi se pare normal.
Am hd 6950 1 gb
Sursa de 550w
16 gb ram ce merge la 1333 (desi au 1600, nu stiu de ce)
Monitor full hd
Cpu amd fx 8350
Place de baza gigabyte ga 970a ud3
Gpu usage nu ramane la 99% ci scade uneori la 77-80% nu stiu ce provoaca acel botleneck...

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Pai uita-te pe youtube in inregistrare.am 40-50 frameuri la medium, vezi acolo doar setarile. pe high am 25-30 iar pe ultra cu totul la maxim am 8-10 frameuri sad

6 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Cumpara cooler potent si fa overclock la procesor, atunci vor creste si ramii si sper sa scapi de bottleneck. pe ce rezolutie joci? sursa ce este? ce producator?

| Yukii987 explică (pentru florin1979):

Procesorul nici nu se duce la crysis 3 mai multe de 40-50%
sursa este chftec 550w
rez= 1920x1080

| florin1979 a răspuns (pentru Yukii987):

Nu vad unde e problema. uite eu cum joc crysis, am facut un filmulet, pe full hd detalii medii cu i5 2500k la 4, 5Ghz si MSI HD 7850 1GB. http://www.youtube.com/watch?v=-XDedUpjR8c
incearca cu alt driver.

| Yukii987 explică (pentru florin1979):

Am mai pus o intrebare si pe un forum mai cunoscut pentru calculatoare.
daca stii engleza poti lua de aicea mai multe informatii.Multumesc foarte mult.
http://www.tomshardware.co.uk/forum/394647-15-drops-usage-problem

| florin1979 a răspuns (pentru Yukii987):

Fa-ti cont pe pc garage https://www.pcgarage.ro apoi pe forumul http://www.mygarage.ro/ si intreaba acolo. ma poti cauta si pe mess, la id mess sprintaroiuflorin cu siguranta pe acel forum vei primi foarte mult ajutor.

| Yukii987 explică (pentru florin1979):

Configuratia ta este destul de buna... in benchmark placa ta video scoate mai mult decat a mea, si avand in vedere ca procesor ai un Intel i5 eu cred ca ai putea sa te joci lejer macar si la High.Cam ce fps ai la high si medium?
Multumesc.

| florin1979 a răspuns (pentru Yukii987):

Pai uita-te pe youtube in inregistrare.am 40-50 frameuri la medium, vezi acolo doar setarile. pe high am 25-30 iar pe ultra cu totul la maxim am 8-10 frameuri sad