| MuchMore a întrebat:

Recent mi-am cumpărat un player auto Xzound x25, de fabricatie daneză si nu merge nicicum radio pe el. Dau sa caute posturi si nu găsește deloc, deloc. Nici automat nici manual. De precizat că redarea prin aux si usb functioneaza perfect. Care sa fie hiba?

1 răspuns:
| Trioda a răspuns:

Salut!
Sigur ai verificat amanuntit antena,mufa, conector, cablul coaxial sa nu fie firul din mijloc intrerupt etc.
Vezi ca sunt doua standarde la mufa de antena, poate mufa ta din cablu, nu corespunde cu mufa casetofonului tau.
Se gasesc adaptoare, ieftin undeva la 3 lei etc, nu merita sa tai cablul, pentru alt tip de mufa, este anevoioasa cositorirea ulterioara.
Poti testa si separat, cu un fir de cupru izolat, lung de minim 70 cm,atingi borna de antena,al fixezi, insa sa nu faca atingere cu corpul castofonului, va pune la masa undele radio captate, si nu vei obtine nimic, Nu introdu o jumate de metru de cablu in mufa, un 2 centimetri este suficient! happy
Selectezi MA (unde medii )si incerci sa cauti posturi radio, vor apare paraziti etc audibil in difuzoare etc, semn ca radioul capteaza ceva. apoi daca receptionezi pe radio MA, treci pe MF, si la fel cauta posturi de radio.
Totul se face cu motorul masini oprit!
Mult succes!