| ioioss a întrebat:

Salut! Stie cineva ce firma de telefoane a creat sistemul de operare android si pe ce telefon a fost lansat prima data? Eu cred ca a fost creat de iphone, dar nu sunt sigur!

Răspuns Câştigător
| Luciano2b2 a răspuns:

Fratilor fratilor fratilor laughing, usor nu are nici o legatura cu Apple si cu al sau iOs, eu lucrez in domeniu, mai exact sunt programator al google pe sectia android, raspunsul la intrebarea ta, deci software-ul a aparut prima oara in 2007 pe 5 noiembrie daca nu ma insel. Primul smartphone ce a utilizat aceasta platforma a fost HTC Dream sau T-mobile G1 cum s-a mai numit in unele tari. Sper ca ti-am fost de folos si te astept si cu alte intrebari.

4 răspunsuri:
| AlexCrb a răspuns:

IPhone are iOS, nu are nici o treaba cu android. Android a fost creeat de Google si cred ca prima oara a fost implementat pe google Nexus one. Dar nu sunt sigur.

| rocket a răspuns:

Ce treaba are Android cu iPhone? Ce e si asta? Tocmai iPhone unul dintre putinele telefoane care nu are sistem de operare Android. Vezi specificatiile la care vrei tu http://www.quickmobile.ro/telefoane-apple

| Boobo a răspuns:

Iphone a creat primul sistem de android, pe primul lor telefon! Iphone 1, apoi au aparut 2, 3g, 3gs, 4g, 4gs si acum asteptam lansarea pentru Iphone 5g. Funda?

| sadoveanu88 a răspuns:

Ok luciano vad k esti programator zi-mi si mie pe cand o aplicatie pe android "analog tv" fara streaming gen chinezaraiele alea cu android cu tv pe ele?