| palala a întrebat:

Stie cineva cum pot instala un windows de pe stick? Am incercat mai multe variante si mereu ajung la aceeasi eroare. Un mesaj in care spune ca fisierul hal.dll este corupt sau nu poate fi gasit. Am facut stich-ul bootabil prin mai multe tutoriale gasite pe net dar degeaba

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Cauza ar fi deținerea unui Windows contrafăcut nu al unuia original(a nu se confunda cu liențiat, NU e tot una) sa al unuia ce nu este complet(nu are toate fișierele). Este un progrămel care face asta, ca să nu te mai complici cum e încazul Widows Xp cu cmd-uri și alte chestii de astea, și anume Rufus.Se poate descărca de aici:
http://rufus.akeo.ie/
Este gratis pentru uz personal.Procedul este simplu și inuitiv; Se introduce stikul în USb-ul calculatorului, se rulează aplicația de unde se alege dispozitivul pe care se va scrie imaginea, apoi tabla de partiții(GPT este pentru Wingoz 8, deci nu este necesară pentru Windows xp sau 7), apoi se alege locația imaginii ISO a kitului de instalare Windows și dacă este cazul(recomandat) formatarea stikului USB, lăsând spațiul implicit dealocare.Pentru Windows 7 sau 8 ai nevoie de un stik usb de minim 4 Gb. Aplicația asta o folosesc și eu deoarece scurtează timpul de instalare a sistemului cu aproximativ 10 minute, atunci când se instalaează de pe un stik USB.Succes

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Vezi poate te ajuta:
http://www.videotutorial.ro/? p=1145

| gheodjgheote a răspuns:

Incearca cu rufus ar trebui sa iti mearga perfect.http://www.videotutorial.ro/?p=10307

| gheodjgheote a răspuns:

Cu rufus iti merge super imposibil sa nu iti mearga, am facut ieu de curind de proba si xp, vista, win7, win8.merge brici uitatate la tutorialul pe care ti l-am trimis mai devreme.o sa iti trebuiasca o imagine iso cu windowsul.

| GeorgianTudor a răspuns:

Stickul are memoria prea mica sau nu e bun windows-ul