| marian5693 a întrebat:

Stie cineva daca exista vreo modalitate prin care sa controlez turatia ventilatoarelor in Ubuntu? Pentru windows exista software(deja il folosesc), dar in linux nu merge, iar comenzile alea pe care trebuie sa le introduc in terminal ma cam depasesc momentan.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Oricum linuxul nu e cine stie ce smecherie, daca pc tau trage cu windows 7 atunci profita ocazia sa il instalezi

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cel mai bine e sa iti cumperi coolere 2 de obicei intra intro unitate centrala, cu regulator de viteza. E prima oara in viata mea cand aud ca se reguleaza din windows.

| marian5693 explică (pentru mgtow):

Eu ma gandeam la ceva software sau niste comenzi pe care sa le introduc in terminal, programul pe care il folosesc pe windows il am de la driverul placii de baza, dar pe linux nu mi-l recunoaste nici cu wine.Am deja 2 ventilatoare, ma intereseaza mai mult ventilatorul de la sursa. Cand sta pe idle nu e nicio problema, dar cand ma joc e evident ca procesorul se incalzeste, iar ventilatorul incepe sa se inavarta la o turatie mai mare. Chiar daca temperatura creste cu vreo 4-5 grade, ventilatorul de la sursa parca o ia razna. Nu este o problema grava, dar cand ajunge la 4000 rpm e cam deranjant. Daca nu exista solutii raman la windows.

| marian5693 explică (pentru mgtow):

Am deja win 7 instalat. Nu am probleme, dar am vrut sa incerc si ceva diferit. Am mai avut un Ubuntu acum ceva timp si mi-a placut pur si simplu, asa cu defectele si dezavantajele pe care le are fata de Windows. Singura problema care ma macina e chestia asta cu turatia, da' nu-i bai. Pana la urma cred ca raman la windows 7.

| mgtow a răspuns (pentru marian5693):

Oricum linuxul nu e cine stie ce smecherie, daca pc tau trage cu windows 7 atunci profita ocazia sa il instalezi