| anonim_4396 a întrebat:

Salut, stiti cum se scaneaza cu o imprimanta HP photosmart C4280? funda, am mare nevoie de raspuns

Răspuns Câştigător
| h05t4g3 a răspuns:

Presupun că imprimanta e instalată conform specificaţiilor de instalare.

Paşi pentru scanare:
1. Ridicaţi capacul din partea de sus a imprimantei, veţi observa astfel partea de scanner din imprimantă. Poziţionaţi documentul cu scrisul în jos.

2. Închideţi capacul şi apăsaţi butonul de scan. Acordaţi puţin timp imprimantei pentru a efectua procesul de scanare. În scurt timp veţi avea pe ecranul calculatorului dumneavoastră, în cadrul programului "HP Photosmart software", o imagine a documentului scanat.

3. Daţi click pe butonul "File" şi alegeţi opţiunea "Save as". În continuare alegeţi tipul de fişier sub a cărui formă doriţi să salvaţi documentul scanat(exemplu: *.pdf, *.jpg). Alegeţi directorul/folderul în care doriţi să salvaţi imaginea scanată, şi apoi daţi click pe butonul "Save".

Dacă doriţi să aflaţi mai multe detalii, manualul de utilizare al imprimantelor HP din seria 4200 All-in-one, îl puteţi găsi la adresa: http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c00897310.pdf

| h05t4g3 a răspuns (pentru h05t4g3):

P.s. Manualul de utilizare este în limba engleză.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai mai mimisor, cartea aia de ti-a dat-o fabricantul ai citit-o? Ca-ti spune acolo toti pasii si cu poze. Daca ai software-ul imprimantei instalat, printre alte chestii ale aplicatiei ai si partea asta de scan. Bagi foaia pe care vrei sa o scanezi, deschizi aplicatia, dai un preview sa vezi daca-ti place cum arata, poti scana color sau alb negru, depinde de necesitati, iti faci toate setarile de care ai nevoie in aplicatie si daca dupa preview iti place cum arata, dai scan. Dupa ce termina de scanat o sa te intrebe unde si in ce format vrei sa salvezi poza. Iti faci si tu un folder pe partitia cealalta, nu aia cu windos si dai "save" in folderul respectiv. Asta e tot. Cel mai bine citesti in carte.