| ELITE00BAT a întrebat:

Salut telefoanele mobile se asculta? ma refer daca vb acum cu un prieten despre un jaf gata m-a luat?

8 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Nu cred ca se asculta, chiar daca s-ar asculta nu ti-ai da seama, sunt prea performante dispozitivele de ascultat ca sa le poti depista.

Oricum, daca nu ai declarat nicaieri numarul de telefon nu cred ca are cum sa-ti gaseasca numarul.

| matrixismyname a răspuns:

Va inselati cu totii, de un an sau ceva s-a dat o lege ca toate conversatiile sunt inregistrate pe serverele firmei (Vodafone, Orange, etc) si sunt tinute timp de 90 de zile (sau ceva genu) insa nu pot fi accesate decat prin ordin judecatoresc, adica daca nu au destule dovezi, obtin mandat si iti asculta inregistrarile.

| WR104 a răspuns:

Telefonul tau nu se asculta, nu esti atat de important baniuesc, chiar daca ti-ar asculta telefonul nu ti-ar putea face nimic decat in momentul in care ce spui tu la telefon se constata ca urmeaa sa se intample cu adevarat.

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

In primul rand, nu se asculta toate telefoanele, ele se asculta doar in momentul in care cineva, o cere prin judecatorie. In al doilea rand, chiar daca cineva te-ar raporta, tu poti pleda pe motiv : Noi doar ne prosteam...

| Quanah a răspuns:

Nu are nimeni voie sa iti asculte telefonul fara o aprobare judecatoreasca.

| Vio199 a răspuns:

Da se asculta dar te verifica prin nr de telefon daca ai cazier(adica daca ai mai facut spargeri la banca, trefic de droguri si din astea) sti cand te asculta cand cel de la capatul celalalt te aude ca in ecou sau tu pe el.Nu te iau daca esti curatwinkingiti inregistreaza toate conversatiile si te asculta si din trecut daca in prezent zici de un jaf ...si daca pe inregistrarile anterioare nu ai nimic rau nu au nimic cu tine.

| Quanah a răspuns (pentru Vio199):

Nu se asculta laughing. Am un prieten jandarm care la randu-i cunoaste pe cativa oameni care au ceva putere. Fara ordin judecatoresc, nu are voie sa-ti asculte telefonul. Risca mult daca o face.

| yuliya a răspuns:

Retelele de telefonie mobila nu inregistreaza decat nr apelantului si durata apelului, nu si continutul convorbirii si da....cu ordin judecatoresc se poate cere sa se asculte telefoanele cuiva.