| Justusee34 a întrebat:

Salut
tocmai ce am dat upgrade la 1gb net digi.
imi trebuie ruter de 1gb sa imi arate pe cablu care il pc viteza respectiva?

eu acum sunt pe ruteru vechi si videza e urmatoare (DOWNLOAD Mbps
93.09 UPLOAD Mbps
94.00) prin cablu conectat la pc!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca-ti maresc viteza in mod normal trebuie sa-ti aduca si aparatura dedicata. Daca nu sa-ti spuna si sa-ti cumperi tu u n router.

| anonimg a răspuns:

Daca ai abonament de 1 gb, trebuie sa ai si un pc/laptop cu acele componente care sa duca la acea viteza (placa de baza, procesor, etc).
De asemenea si routerul trebuie sa fie unul care sa suporte viteza de 1gb.
Trebuie stiut faptul ca nu toate site-urile de internet ofera o astfel de viteza.

| NLS a răspuns:

Ai luat un contract de 1 Gbps spui,
dar :

ai nevoie de modem/-router care sa suporte viteze de 1Gbps (de regula il primesti de la Digi)

de cabluri cu specificatia minim CAT 5e (si eu a trebuit sa le schimb, si am pus CAT7, ca sa am liniste o perioada, ca nu toata ziua schimb cabluri prin/pe pereti. Incepand din pivnita unde e routerul, pana la cele doua etaje, l-am tras prin sina, pe exteriorul casei, iar prin camere pana la calculatoare, prin interior)

de placa de retea in calculator/laptop care sa suporte 1Gbps (10/100/1000)

de un procesor decent, i3 sau i5, cu mai mult de 2 nuclee, si frecventa decenta (2.5 GHz sau mai mult)

minim 2 GB RAM DDR3, preferabil 4GB

PS:
MB/s (megabytes pe secunda) nu e totuna cu Mbps (megabiti pe secunda)

8 biti = 1 Byte
deci
1000 Mbps = 125 MB/s

DAR chiar si asa, viteza maxima o sa prinzi doar uneori, si doar de pe anumite servere,
nu e o regula ca o sa ai mereu 125 MB/s (1000 Mbps) daca indeplinesti toate conditiile de mai sus.

Depinde de cat de aglomerat e serverul, distanta pana la el, etc

| Justusee34 explică (pentru NLS):

Ruteru e slab tocmai ce am cautat spec pe net 10/100 mie imi trebuie cu 1000
in rest e ok

| NLS a răspuns (pentru Justusee34):

Ok, deci de router ai nevoie oricum, fie de la Digi, fie ca il cumperi tu.

Cablurile sunt CAT 5e?

Daca sunt doar CAT 5 nu o sa mearga decat cu 100 Mbps

https://www.firewall.cx/images/stories/cabling-utp-categories.png

| Justusee34 explică (pentru NLS):

Cablu e ok doar ruteru
ms

| Mirel4412 a răspuns:

Iti trebuie placa de retea care sa suporte 1gb de net/s