| RecKinul a întrebat:

A doua windows7-uri pe PC: unul pentru treburi obisnuite si altul pentru teste si experimente cu tot felul de softuri. La unul dintre ele am facut upgrade la windows 10. Nemultumit de cum mergea noul sistem am trecut inapoi la vechiul sistem dar am avut parte de o surpriza neplacuta, la pornirea PC-ului vechiul sistem ara vazut in Boot Manager dar cand incercam sa-l pornesc se restarta si i-mi aparea meniul de reparare windows. Problema e ca reparea windows, chiar si folosind cd-ul de reparare nu putea sa-mi repare Startup-ul. Am deschis Command Prompt si am folosit Bootrec.exe cu toate optiunile /fixmbr, /fixboot si /rebiuldbcd dar tot nu am rezolvat asa ca am fost nevoit sa reinstalez Windows-ul. Acum as dori sa stiu daca as fi avut o alta optiune de reparare neavand nici o copie de rezerva pentru restaurare.

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca se instaleaza windows-uri pe partitii diferite, se poate sterge unul din meniul de pornire cu easybcd = un editor foarte bun al meniului se pornire. De pe pagina http://neosmart.net/Download/Register se da click pe download si se descarca easybcd
Iar partitia cu windowsul care nu e ok, se poate formata, sau instala un nou windows.

| RecKinul explică (pentru halogen001):

Ma intereseaza daca exista o solutie alternativa de reparare in cazul in care discul de reparare nu ma poate ajuta. Am bootrec.exe in Command Prompt cu optiunile sale si nu mi-au rezolvat problema.

| Ineys a răspuns:

Reinstalarea sistemului de la 0. Este necesara doar stergerea partitiei cu Windows-ul, adica de obicei C:.

| RecKinul explică (pentru Ineys):

Voiam sa stiu daca exista o solutie alternativa de reparare a sistemului in cazul in care discul de reparare nu ma poate ajuta. Ceva comenzi introduse in Command Prompt de exemplu.

| Teodorel a răspuns:

Depinde, daca cunosti o persoana care se ocupa cu info.la o scoala, un restaurant si isi gaseste 10minute sa-l rezolve daca nu pe TPU nu cred ca ai sa gasesti prea mutli cunoscatori

| Alex_Milea_1976 a răspuns:

Pai,cand iti aparea meniul de reparare
windows da-deai acolo si alegeai niste optiuni...
La fel si mie mi s-a intamplat...
Dar acum merge perfect dupa ce am dat reparare.

| RecKinul explică (pentru Alex_Milea_1976):

Optiunile din meniul de reparare nu au putut rezolva problema. Mi-a dat un mesaj ca nu poate repara statup-ul si nu avem nici un backup facut pentru a putea restaura sistemul.