| MisterIcs a întrebat:

Aș vrea să-mi iau un iPhone 4 sau un Samsung galaxy S II. Ziceți-mi și mie cum îmi dau seama dacă e replică, câteva diferențe sau coduri sau orice caracteristică după care îmi pot da seama...

Răspuns Câştigător
| tteo92 a răspuns:

Salut!
Sunt niste numere la care poti afla. Dar doar daca e conectat la wireless.
*#*#4636#*#* - este un numar care afiseaza toate informatii despre telefon, despre softul lui, despre baterie, istoria bateriei, istorie aplicatiilor.
Pentru a reseta detelefonul si a vedea de unde potrive telefonul, apeleaza *#*#7780#*#*,nu uita, o sa pierzi absolut toate datele care le are sau le ai pe telefon.
prentu a reseta conplect telefonul apeleaza *2767*3855# acest numar duce la exact in starea in care a iesit din fabricatie si o sa ti se va face o reinstalare de soft.
*#*#34971539#*#* daca apeli acest numer iti v-a zice informatiile exacte despre camera foto(nu umbla la prima optiune update camera firmware in image).
*#*#273283*255*663282*#*#* numar este valabil doar pentru a face un backup.
numerele de mai sunt in general sunt valabile doar pentru android.
Nu pentru orice telefon.
Dar ca sa fi sigur, poti incerca si ceva special pentru Samsung galaxy s2.
De ex: *#34971539# iti arata daca este intr-adevar Verison originala.
*#44336# informatii despre soft, iti arata versiunea de soft, daca e chinezesc sau original.
*#7780# resetare telefon.
*#273283*255*663282*# iti arata ce slot de card ai.
*#07# iti arata toata istoria,unde a fost umblat ce a fost instalat, de exemplu se poate pune un soft copie identic cu cel original, pentru a putea zice ca este chiar oiginal si asa iti poti da seama.
*#1234# iti arata versiunea Firmware.
Mai stiu,dar daca vrei un numar pentru ceva anume, poti sa-mi scrii si iti zic.
Bafta!

| MisterIcs explică (pentru tteo92):

Dă-mi și mie codul pentru a reseta parola telefonului la sistem de operare normal, nu android

| tteo92 a răspuns (pentru MisterIcs):

Pai zi-mi ce model de telefon ai si cum adica la system de operare normal, vrei sa resezi softul sau cum? ca nu inteleg, andoid e un fel de sistem de operare.

| MisterIcs explică (pentru tteo92):

Samsung wave 533, am uitat codul de siguranta al telefonului, ala pe care il folosesti sa blochezi agenda, fisierele personale, etc... Dar nu stiu ce e nevoie sa fac, daca trebuie sa resetez softul sau nu.

| tteo92 a răspuns (pentru MisterIcs):

Pai depinde, ai puse codurile de mult? Poti folosii resetare partiala *2767*2878#
Sau resetare generala,, dar o sa pierzi si toate documnetele, fisiere, muzica, ablout tot, daca folosesti *2767*3855#
Eu ti-am zis numere dar mai departe te descurci, ca nu pot sa-mi dau seama, nu pot sa tin minte la toate numerele care sunt pasii pe care trebuie sa ii parcurgi ca sa il resetezi, dupa ce ai format numarul trebuie sa continuii tu resetul, nu se v-a reseta singur,, iti v-a aparea un mesaj de genu, E2P FULL RESET, apoi dupa ce dispare mesajul de pe dysplay ti se v-a introduc eun alt numer *2767*2878# cu un alt mesaj si nu stiu. vezi tu cum e.
Te descurci, dar vezi ce faci, sa nu ti-l faci mai rau.
Ca nu e de joaca cu numerele astea.
Stiu prieteni care tot asa ma zapaceau sa le zic numere sa afle una si alta si isi stricau telefoanele foormandu-le.
iti zic, ca sa nu revii apoi si sa imi scrii ca ti-am scricat eu telefonul, mai bine du-l la un service, daca nu prea te pricepi cum sa faci un reset.
Salut!

5 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Iti dai seama de la o posta daca-i replica sau nu.Il testezi putin.