| Daniel235 a întrebat:

Acum de curand vreau sa cumpar un kit de componente PC second hand care face parte :
Procesor: fx 8350 cu coooler-ul stock inclus.
Placa de baza: MSI 990FXA-GD65.
Baiatul cere pe ele 830 de lei, eu vreau sa stiu ca o sa ma duc la el acasa cu pc-ul meu fara placa de baza si procesor, o sa le montam acolo instalam un sistem de operare si vreau sa le testez. Intrebarile mele sunt:
Cu ce programe sa le testez?
Cum testez cu acele programe? Deja am auzit de un program prime 95 dar nu stiu cum sa lucrez cu el, si chestii de genul.
Si sa zicem ca la unele programe daca nu rezista, ce se va intampla?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Eu nu as cumpara vechituri de amd sh. Si da, e octocore, e ceva de la amd, da e un procesor care consuma enorm. Cooler stoc galagios. Eu mai mult de 600 lei pe combo-ul ala nu as da.
Amuzant: daca ai lua un i5, comparat cu acel fx, si ai tine pc-ul deschis cate 6 ore/zilnic, intr-un an cu un i5(din gen 1150) ai face economie de 50 lei la factura de curent...

| Daniel235 explică (pentru sltlp):

Pai da dar nu imi premit i5 si mna... 50 de lei pe an dar pana mea... eu nu stau chiar 6 ore pe zi. Deci ai niste recomandari de programe pentru a testa alea?

| sltlp a răspuns (pentru Daniel235):

Prime95, E suficient pentru procesor. DE fapt proccesorul nu o sa fie niciodata cu probleme. DE obicei problem e la stabilittea placii de baza, si prime 95 stresand la greu, e suficient.